fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajMaleją różnice w poziomie dobrobytu mieszkańców Polski i Niemiec

Maleją różnice w poziomie dobrobytu mieszkańców Polski i Niemiec

Wraz z upływem kolejnych lat maleje dystans między Polską a najbogatszymi krajami Unii Europejskiej w wartości konsumpcji gospodarstw domowych.

Według Eurostatu jednym z podstawowych mierników dobrobytu mieszkańców poszczególnych państw Unii Europejskiej jest wskaźnik rzeczywistej konsumpcji indywidualnej w przeliczeniu na mieszkańca (actual individual consumption – AIC).

Podczas gdy wynik Polski w tym zestawieniu w 2013 roku sięgał 75 proc. średniej dla krajów całej Unii Europejskiej, w roku poprzednim było to już 86 proc. Jednocześnie w ciągu ostatniej dekady spada tu pozycja Niemiec (z 124 proc. do 119 proc.) czy Francji (z 115 w 2013 roku do 109 proc. w roku 2022).

AIC obejmuje wszystkie towary i usługi faktycznie konsumowane przez gospodarstwa domowe. Uwzględnia dobra nabywane bezpośrednio przez mieszkańców, jak i usługi świadczone przez instytucje non profit oraz rząd na potrzeby indywidualnej konsumpcji (np. służbę zdrowia czy oświatę).

Innym ważnym, ale mniej reprezentatywnym wskaźnikiem, jest PKB per capita. Stosuje się go dość powszechnie i szeroko we wszelkiego rodzaju rankingach i zestawieniach, jednak jego wartość oddaje bardziej poziom aktywności gospodarczej niż dobrobytu mieszkańców.

AIC jest w praktyce zdecydowanie największym składnikiem wydatków PKB, dlatego obydwa wskaźniki najczęściej są ze sobą skorelowane.

ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA