fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMaleją zamówienia w polskich firmach

Maleją zamówienia w polskich firmach

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorców sygnalizuje, że w ostatnim czasie zmniejszyły im się zamówienia – podał Krajowy Rejestr Długów.

Na mniejszą wartość zamówień skarżą się przede wszystkim firmy z branży handlowej (57,4 proc.) oraz budowlanej (56,1 proc.). Problem dotyczy głównie firm zatrudniających od 50 do 249 osób oraz zlokalizowanych na północy Polski. Zdaniem Dariusza Szkaradka, prezesa firmy faktoringowej NFG, współpracującej z KRD, firmy czekają na lepsze czasy na inwestowanie, więc teraz decydują się tylko na konieczne zakupy.

– Jest to poważnym problem dla dostawców, którzy dotychczas zbywali większe ilości towarów, a teraz, na skutek decyzji kontrahentów, muszą je magazynować lub szukać nowych możliwości zbytu – powiedział.

Badanie KRD wykazało również, że 38 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw twierdzi, że wojna na Ukrainie ma lub będzie miała negatywny wpływ na ich działalność, przez co muszą oni bardziej chronić własne interesy, np. przez wstrzymywanie płatności za produkty lub usługi, albo rezygnację z zaplanowanych projektów lub zleceń. Niemal 30 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP spotkało się z odraczaniem zaplanowanych projektów lub zleceń przez kontrahentów, a 35 proc. z całkowitą rezygnacją z nich.

– W pierwszych miesiącach pandemii mieliśmy do czynienia z podobną reakcją obronną firm, która w istocie nie miała podłoża ekonomicznego, a psychologiczne – zwrócił uwagę prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. – 27 proc. badanych wówczas przedsiębiorców przyznawało wprost, że choć ma pieniądze, to nie płaci, bo woli je trzymać na czarną godzinę, a 65 proc. ankietowanych podejrzewało o to swoich kontrahentów. Dziś z podobnym problemem mierzy się co trzeci badany – dodał.

Poważnym problemem dla polskich firm ciągle pozostaje zaburzona płynność w łańcuchach dostaw.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA