Blisko połowa małych i średnich przedsiębiorców określa podwyżki cen energii elektrycznej jako „dotkliwe” – dowiadujemy się z raportu Fundacji Digital Poland. Drugie tyle pokłada nadzieję na obniżenie rachunków w wykorzystaniu odnawialnego źródła energii. Wielu przedsiębiorców nie ma jednak w tym zakresie wystarczającej wiedzy i szuka fachowej pomocy.

49 proc. małych i średnich przedsiębiorstw określa podwyżki cen energii elektrycznej jako dotkliwe, a 48 proc. przedsiębiorców planuje wdrożenie u siebie odnawialnych źródeł energii – wynika z raportu opublikowanego przez Digital Poland. Widząc rosnące ceny energii i (często) brak możliwości zakwalifikowania się do pomocy publicznej, a także licząc się z ryzykiem wprowadzenia limitów zużycia energii, przedsiębiorcy zaczynają doceniać możliwości skorzystania z energooszczędnych instalacji OZE.

Zdaniem Tomasza Wolanowskiego, wiceprezesa ABB w Polsce, cytowanego przez serwis WNP, to właśnie problemy związane ze zużyciem energii elektrycznej i kryzys energetyczny będą mieć decydujący wpływ na sytuację firm w tym roku.

Zainteresowanie energooszczędnością

Jak zauważa Wolanowski, tak zwana optymalizacja kosztów zużycia energii do tej pory nie była dla wielu polskich przedsiębiorców priorytetem. Wydaje się, że wpływ na to miały przede wszystkim stosunkowo niskie koszty energii elektrycznej w Polsce, co radykalnie na niekorzyść zmieniła wojna wywołana przez Rosję. Jak można przypuszczać, innym istotnym powodem niekorzystania z energooszczędnych OZE był, i nadal jest, stosunkowo wysoki koszt ich wdrożenia na potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa oraz brak wiedzy przedsiębiorców, jak można to w sensowny, opłacalny sposób zrobić.

Z doświadczeń ABB wynika, że już w 2021 roku przedsiębiorcy kontaktujący się z korporacją pytali, jak mogliby zwiększyć efektywność energetyczną swoich firm, by móc zoptymalizować koszty zużycia energii. Wzrost zainteresowania klientów sektora przemysłowego rozwiązaniami zmniejszającymi poziom energochłonności korporacja określa jako „wyraźny”.

Przedsiębiorcy poszukują doradztwa

– Duże firmy lepiej lub gorzej, ale będą w stanie przez ten proces przejść w sposób zaplanowany. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą w niektórych przypadkach nie mieć nawet czasu odpowiednio zareagować na zmiany. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest brak wśród wielu przedsiębiorców odpowiednich zasobów i struktur, które pozwoliłyby szybko i skutecznie odpowiadać na zmieniające się uwarunkowania prawne oraz rynkowe w dziedzinie zużycia i cen energii – powiedział Tomasz Wolanowski w WNP.

Wręcz strategiczne znaczenie dla całej gospodarki ma w tym momencie to, w jaki z sposób mali i średniej wielkości przedsiębiorcy poradzą sobie z dźwiganiem wysokich kosztów energii.

Poprzedni artykułAlior Bank zorganizował seans filmowy dla dzieci z Ukrainy
Następny artykułRząd wdraża kolejną katastrofalną euroregulację