fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMali i średni przedsiębiorcy intensywnie szukają energooszczędnych rozwiązań

Mali i średni przedsiębiorcy intensywnie szukają energooszczędnych rozwiązań

Blisko połowa małych i średnich przedsiębiorców określa podwyżki cen energii elektrycznej jako „dotkliwe” – dowiadujemy się z raportu Fundacji Digital Poland. Drugie tyle pokłada nadzieję na obniżenie rachunków w wykorzystaniu odnawialnego źródła energii. Wielu przedsiębiorców nie ma jednak w tym zakresie wystarczającej wiedzy i szuka fachowej pomocy.

49 proc. małych i średnich przedsiębiorstw określa podwyżki cen energii elektrycznej jako dotkliwe, a 48 proc. przedsiębiorców planuje wdrożenie u siebie odnawialnych źródeł energii – wynika z raportu opublikowanego przez Digital Poland. Widząc rosnące ceny energii i (często) brak możliwości zakwalifikowania się do pomocy publicznej, a także licząc się z ryzykiem wprowadzenia limitów zużycia energii, przedsiębiorcy zaczynają doceniać możliwości skorzystania z energooszczędnych instalacji OZE.

Zdaniem Tomasza Wolanowskiego, wiceprezesa ABB w Polsce, cytowanego przez serwis WNP, to właśnie problemy związane ze zużyciem energii elektrycznej i kryzys energetyczny będą mieć decydujący wpływ na sytuację firm w tym roku.

Zainteresowanie energooszczędnością

Jak zauważa Wolanowski, tak zwana optymalizacja kosztów zużycia energii do tej pory nie była dla wielu polskich przedsiębiorców priorytetem. Wydaje się, że wpływ na to miały przede wszystkim stosunkowo niskie koszty energii elektrycznej w Polsce, co radykalnie na niekorzyść zmieniła wojna wywołana przez Rosję. Jak można przypuszczać, innym istotnym powodem niekorzystania z energooszczędnych OZE był, i nadal jest, stosunkowo wysoki koszt ich wdrożenia na potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa oraz brak wiedzy przedsiębiorców, jak można to w sensowny, opłacalny sposób zrobić.

Z doświadczeń ABB wynika, że już w 2021 roku przedsiębiorcy kontaktujący się z korporacją pytali, jak mogliby zwiększyć efektywność energetyczną swoich firm, by móc zoptymalizować koszty zużycia energii. Wzrost zainteresowania klientów sektora przemysłowego rozwiązaniami zmniejszającymi poziom energochłonności korporacja określa jako „wyraźny”.

Przedsiębiorcy poszukują doradztwa

– Duże firmy lepiej lub gorzej, ale będą w stanie przez ten proces przejść w sposób zaplanowany. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą w niektórych przypadkach nie mieć nawet czasu odpowiednio zareagować na zmiany. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest brak wśród wielu przedsiębiorców odpowiednich zasobów i struktur, które pozwoliłyby szybko i skutecznie odpowiadać na zmieniające się uwarunkowania prawne oraz rynkowe w dziedzinie zużycia i cen energii – powiedział Tomasz Wolanowski w WNP.

Wręcz strategiczne znaczenie dla całej gospodarki ma w tym momencie to, w jaki z sposób mali i średniej wielkości przedsiębiorcy poradzą sobie z dźwiganiem wysokich kosztów energii.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA