fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatMałopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.

Eurostat opublikował dane, zgodnie z którymi w całej Unii Europejskiej w 2023 roku dokonano 678,6 miliona rezerwacji noclegów online za pośrednictwem cyfrowych platform, takich jak Airbnb, Booking, Expedia Group (operator witryn hotels.com i Trivago) czy TripAdvisor.

Rezerwacje online rosną, z przerwą na COVID

Liczba rezerwacji rośnie dynamicznie od lat, z wyjątkiem okresu epidemii koronawirusa. W 2019 r. odnotowano niespełna 512 mln rezerwacji, natomiast w kolejnych dwóch latach liczby te gwałtownie spadły (do 271 mln w 2020 r. i 364 mln w 2021 r.) z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rządy w związku z pandemią COVID-19. W 2022 r. zanotowano wzrost, który przekroczył wynik sprzed pandemii, sięgający 597 mln rezerwacji, a w 2023 r. liczba ta wzrosła o prawie 14 proc. – do 679 mln. Wzrosty były szczególnie widoczne w ostatnim kwartale ubiegłego roku, kiedy zanotowano wyniki o ponad 20 proc. wyższe niż w analogicznym okresie w roku 2022.

Najwięcej rezerwacji dokonano w krajach takich jak Francja (152 mln), Hiszpania (133 mln) i Włochy (100 mln). Polska – osiągając wynik 30 mln rezerwacji – zajmuje pod tym względem ósme miejsce w Unii Europejskiej. Oznacza to, że przewyższamy państwa takie jak Austria, Belgia, Holandia, Węgry czy Szwajcaria.

Małopolska wyprzedza śródziemnomorskie kurorty

Najpopularniejszymi regionami w Unii Europejskiej w 2023 r. były: chorwackie wybrzeże Adriatyku (30 mln rezerwacji), hiszpańska Andaluzja (25 mln) oraz francuska Prowansja (20 mln). Spośród polskich obszarów najwyższe miejsce zajmuje Małopolska z 5 mln rezerwacji online, co daje jej 27. miejsce spośród 257 regionów całej UE. Tym samym wyprzedza ona tak atrakcyjne turystycznie śródziemnomorskie regiony jak np. francuska Korsyka, grecka Kreta, Malta oraz Cypr.

Funkcjonowanie platform rezerwacyjnych wiąże się też z dużymi kontrowersjami, zwłaszcza jeśli chodzi o serwis Airbnb, który umożliwia prywatnym właścicielom mieszkań krótkoterminowy wynajem swoich nieruchomości. Tego typu działalność jest zakazana, mocno ograniczona lub podlega szczególnym obciążeniom podatkowym w części największych europejskich miast, takich jak Amsterdam, Barcelona, Berlin, Paryż, Rzym czy Wiedeń.

ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA