fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajMałopolska znów została Europejskim Regionem Przedsiębiorczości

Małopolska znów została Europejskim Regionem Przedsiębiorczości

Unijny Komitet Regionów uhonorował województwo małopolskie specjalnym wyróżnieniem w konkursie na Europejski Region Przedsiębiorczości 2024.

Małopolska już po raz drugi zdobyła tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Pierwszy został jej przyznany w 2016 roku. Jest to pierwsza sytuacja w historii konkursu, gdy dany region wygrywa go po raz kolejny.

Zasłużeni dla pomocy Ukrainie

Województwo ze stolicą w Krakowie doceniono za współpracę z ukraińskimi firmami i instytucjami wspierającymi biznes oraz za wsparcie Ukrainy w odbudowie i w jej europejskich dążeniach. Zauważono też silne partnerstwo regionalne i zaangażowanie wielu instytucji w działania mające na celu rozwój potencjału biznesowego i innowacyjnego.

Marszałek województwa Witold Kozłowski podkreśla konkretne działania swojej administracji, które sprzyjają przedsiębiorcom. Wymienia wśród nich m.in. Małopolską Tarczę Antykryzysową, w ramach której przeznaczono 2,3 miliarda złotych na walkę z COVID-19 i łagodzenie skutków pandemii dla gospodarki. Kolejnym sukcesem jest Małopolska Tarcza Humanitarna, w ramach której przeznaczono 100 milionów złotych na wsparcie Ukraińców w rozwoju zawodowym czy edukacji. Obywatele zaatakowanego przez Rosję państwa szczególnie chętnie zakładają też w Małopolsce swoje firmy. Tylko w ubiegłym roku zarejestrowali w tym województwie 16 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych.

Co to za konkurs?

Europejski Region Przedsiębiorczości jest nagrodą przyznawaną od 13 lat przez Komitet Regionów. O wyborze laureatów decyduje jury składające się z przedstawicieli najważniejszych unijnych instytucji. Każdego roku typowani są trzej zwycięzcy ze wszystkich regionów państw należących do Unii Europejskiej.

malopolska.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA