fbpx
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaKrajMałopolska znów została Europejskim Regionem Przedsiębiorczości

Małopolska znów została Europejskim Regionem Przedsiębiorczości

Unijny Komitet Regionów uhonorował województwo małopolskie specjalnym wyróżnieniem w konkursie na Europejski Region Przedsiębiorczości 2024.

Małopolska już po raz drugi zdobyła tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Pierwszy został jej przyznany w 2016 roku. Jest to pierwsza sytuacja w historii konkursu, gdy dany region wygrywa go po raz kolejny.

Zasłużeni dla pomocy Ukrainie

Województwo ze stolicą w Krakowie doceniono za współpracę z ukraińskimi firmami i instytucjami wspierającymi biznes oraz za wsparcie Ukrainy w odbudowie i w jej europejskich dążeniach. Zauważono też silne partnerstwo regionalne i zaangażowanie wielu instytucji w działania mające na celu rozwój potencjału biznesowego i innowacyjnego.

Marszałek województwa Witold Kozłowski podkreśla konkretne działania swojej administracji, które sprzyjają przedsiębiorcom. Wymienia wśród nich m.in. Małopolską Tarczę Antykryzysową, w ramach której przeznaczono 2,3 miliarda złotych na walkę z COVID-19 i łagodzenie skutków pandemii dla gospodarki. Kolejnym sukcesem jest Małopolska Tarcza Humanitarna, w ramach której przeznaczono 100 milionów złotych na wsparcie Ukraińców w rozwoju zawodowym czy edukacji. Obywatele zaatakowanego przez Rosję państwa szczególnie chętnie zakładają też w Małopolsce swoje firmy. Tylko w ubiegłym roku zarejestrowali w tym województwie 16 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych.

Co to za konkurs?

Europejski Region Przedsiębiorczości jest nagrodą przyznawaną od 13 lat przez Komitet Regionów. O wyborze laureatów decyduje jury składające się z przedstawicieli najważniejszych unijnych instytucji. Każdego roku typowani są trzej zwycięzcy ze wszystkich regionów państw należących do Unii Europejskiej.

malopolska.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA