fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaArchiwumMały ZUS jednak nie od stycznia

Mały ZUS jednak nie od stycznia

Mały ZUS plus jest projektem, którego celem jest poszerzenie możliwości płacenia niższych składek na ZUS dla mniejszych przedsiębiorców. Przygotowało go Ministerstwo Rozwoju, następnie zajmowały się nim komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Finansów Publicznych. Planowo ustawa miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Podczas posiedzenia poseł PiS Andrzej Kosztowniak zgłosił się z poprawką, która odsuwa datę wejścia ustawy w życie o miesiąc, do dnia 1 lutego 2020 r. Decyzja tłumaczona była harmonogramem prac w Sejmie i Senacie oraz zapewnieniem odpowiednio długiego czasu prezydentowi.

By skorzystać z niższego ZUS-u już w przyszłym roku, trzeba będzie wykazać roczny przychód w 2019 r. w wysokości nieprzekraczającej 120 tys. zł (jest to prawie dwukrotnie więcej od obecnej wartości wynoszącej 63 tys. zł).

Zgodnie z zapisami projektu, obniżoną składkę będzie można ponosić przez 36 m-cy w ciągu 60 m-cy prowadzenia działalności. Po upływie tego okresu z niższej składki będzie można skorzystać ponownie. Wiceminister rozwoju Marek Niedużak zaznaczył, że czesowe ograniczenie ulgi jest konieczne, by płacący niższe skłądki przedsiębiorcy uzbierali staż wymagany do emerytury.

Na posiedzeniu komisji byli obecni także przedstawiciele biznesu i Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, którzy nie zgadzali się z argumentami Ministerstwa Rozwoju. Rzecznik chciał znacznego rozszerzenia możliwości korzystania z ulgi, jendak nie spotkał się ze zgodą resortu rozwoju.

Projekt jest tak skonstruowany, by zapobiegać sytuacji, kiedy pracodawcy będą skierowywać swoich pracowników z etatów na samozatrudnienie, dlatego z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA