fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajMamy nadwyżkę w handlu zagranicznym ale… tylko na chwilę

Mamy nadwyżkę w handlu zagranicznym ale… tylko na chwilę

W styczniu Polska odnotowała nadwyżkę w handlu międzynarodowym, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to chwilowy trend. Spowolnienie gospodarcze w Europie oznacza mniejszy wzrost eksportu, co utrudni znaczącą poprawę tego wskaźnika w dłuższym okresie.

Saldo obrotów bieżących w styczniu sięgnęło w Polsce 1,4 mld euro, co oznacza wzrost wobec grudnia o 4 mld euro i o 2,5 mld euro względem stycznia roku ubiegłego. Niemniej jednak, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadal notujemy deficyt na rachunku obrotów bieżących rzędu 2,9 proc. PKB. Styczniową stabilizację wyników osiągnęliśmy głównie dzięki nadwyżce w eksporcie usług, która wyniosła 3,3 mld euro. Narodowy Bank Polski wskazuje również na poprawę eksportu w sektorze motoryzacji, szczególnie w sprzedaży części samochodowych.

Oczekuje się, że w kolejnych kwartałach nadwyżka znowu zmieni się w deficyt, ale jego poziom będzie się stopniowo zmniejszał. W styczniu wzrost eksportu wyniósł 10,9 proc., a importu 3,1 proc. To znacznie niższe wyniki niż w zeszłym roku, kiedy średni wzrost wynosił odpowiednio 30 proc. i 20 proc. Spowolnienie gospodarcze w całej Unii Europejskiej niewątpliwie odbije się na handlu. W styczniu nasz eksport do Niemiec wzrósł o 7,5 proc., co jest wartością mniejszą niż notowana z innymi państwami.

Na tle regionu deficyt w Polsce pozostaje na umiarkowanym poziomie. Czechy, Węgry i Słowacja odnotowały zdecydowanie słabsze wyniki, a w 2022 roku deficyt wyniósł w tych krajach kolejno: 5,6 proc., 7,4 proc. i 8,1 proc. PKB. W Polsce było to jedynie 3,1 proc. W każdym z tych państw pojawiają się problemy związane z importem droższej energii, ale sytuacja powoli zaczyna się stabilizować. Po spadkach cen surowców energetycznych na globalnych rynkach, analitycy przewidują widoczną już poprawę w bieżącym i przyszłym roku.

biznes.pap.pl, pie.net.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA