fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaKrajMamy nadwyżkę w handlu zagranicznym ale… tylko na chwilę

Mamy nadwyżkę w handlu zagranicznym ale… tylko na chwilę

W styczniu Polska odnotowała nadwyżkę w handlu międzynarodowym, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to chwilowy trend. Spowolnienie gospodarcze w Europie oznacza mniejszy wzrost eksportu, co utrudni znaczącą poprawę tego wskaźnika w dłuższym okresie.

Saldo obrotów bieżących w styczniu sięgnęło w Polsce 1,4 mld euro, co oznacza wzrost wobec grudnia o 4 mld euro i o 2,5 mld euro względem stycznia roku ubiegłego. Niemniej jednak, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadal notujemy deficyt na rachunku obrotów bieżących rzędu 2,9 proc. PKB. Styczniową stabilizację wyników osiągnęliśmy głównie dzięki nadwyżce w eksporcie usług, która wyniosła 3,3 mld euro. Narodowy Bank Polski wskazuje również na poprawę eksportu w sektorze motoryzacji, szczególnie w sprzedaży części samochodowych.

Oczekuje się, że w kolejnych kwartałach nadwyżka znowu zmieni się w deficyt, ale jego poziom będzie się stopniowo zmniejszał. W styczniu wzrost eksportu wyniósł 10,9 proc., a importu 3,1 proc. To znacznie niższe wyniki niż w zeszłym roku, kiedy średni wzrost wynosił odpowiednio 30 proc. i 20 proc. Spowolnienie gospodarcze w całej Unii Europejskiej niewątpliwie odbije się na handlu. W styczniu nasz eksport do Niemiec wzrósł o 7,5 proc., co jest wartością mniejszą niż notowana z innymi państwami.

Na tle regionu deficyt w Polsce pozostaje na umiarkowanym poziomie. Czechy, Węgry i Słowacja odnotowały zdecydowanie słabsze wyniki, a w 2022 roku deficyt wyniósł w tych krajach kolejno: 5,6 proc., 7,4 proc. i 8,1 proc. PKB. W Polsce było to jedynie 3,1 proc. W każdym z tych państw pojawiają się problemy związane z importem droższej energii, ale sytuacja powoli zaczyna się stabilizować. Po spadkach cen surowców energetycznych na globalnych rynkach, analitycy przewidują widoczną już poprawę w bieżącym i przyszłym roku.

biznes.pap.pl, pie.net.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja jest coraz mniej straszna?

Maleje odsetek Polaków, którzy obawiają się inflacji, choć niezmiennie jest to główny powód zmartwień dla ankietowanych.
2 MIN CZYTANIA

Barmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Związkowa Alternatywa domaga się podniesienia stawek osobom zatrudnionym w gastronomii, które pracują nocami z soboty na niedzielę.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński miód nie wjedzie do Polski

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek dużej partii miodu gryczanego z Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska sfinansowała sprzęt do tłumienia demonstracji

Finansowane z unijnego budżetu senegalskie jednostki specjalne krwawo pacyfikują demonstracje, których uczestnicy sprzeciwiają się autorytarnym zapędom obecnego prezydenta.
2 MIN CZYTANIA