fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaŚwiatMandat za wymaganie okazania paszportu covidowego. Brawo Floryda!

Mandat za wymaganie okazania paszportu covidowego. Brawo Floryda!

Floryda wprowadza mandat w wysokości 5 tys. dolarów dla właściciela lokalu, szkoły czy jakiejkolwiek innej instytucji, która wpadnie na pomysł zażyczenia sobie od klienta lub pracownika tzw. „paszportu covidowego” lub negatywnego testu na koronawirusa.

Rządzący Florydą cały czas idą pod prąd politycznej poprawności i światowej histerii związanej z pandemią COVID-19. Najpierw nie poddali się terrorowi zamrażania całej gospodarki i całkowicie zrezygnowali z lockdownu. Teraz nie tylko nie opowiadają się przeciwko wprowadzeniu tzw. paszportów szczepionkowych, ale przyjęli prawo, zgodnie z którym na właściciela restauracji, pubu, szkoły czy jakiejkolwiek innej instytucji, która zażyczy sobie od klienta lub pracownika okazania takiego dokumentu lub negatywnego testu na koronawirusa, można nałożyć mandat w wysokości 5 tys. dolarów.

Przeciwnicy tego rozwiązania tłumaczą, że narusza ono prawa właścicieli lokali i może poważnie zaszkodzić branży turystycznej, której przedstawiciele w większości chcą, by turyści byli zaszczepieni na COVID-19. Zwolennicy z kolei wskazują na to, iż zmuszanie ludzi do zaszczepienia się tylko po to, by mogli iść do pracy lub skorzystać z jakiejś usługi, narusza ich wolność i osobiste prawa. Zabraniają również dyskryminowania tych, którzy nie są i nie chcą być zaszczepieni.

Wróćmy do normalności, pamiętając, iż jest to naturalne, że niektórzy są nastawieni sceptycznie wobec szczepionki – argumentuje kongresmen Tom Leek.

Co ciekawe, ubiegłotygodniowa debata na temat tego rozwiązania przekształciła się w swoiste referendum dotyczące tzw. polityki pandemicznej gubernatora Rona DeSantisa. Od  miesięcy otwarcie przemawiał on w mediach przeciwko jakiemukolwiek lockdownowi. Oczywiście zarzucano mu „narażanie życia mieszkańców Florydy”, a teraz zarzuca mu się „krępowanie lokalnych samorządów”, ale DeSantis najwyraźniej ma te zarzuty głęboko w poważaniu. I bardzo dobrze.

Tamtejsi republikanie chwalą DeSantisa za działania, które sprawiły, iż gospodarka Florydy ma się dużo lepiej niż gospodarki pozostałych stanów objętych lockdownem. A liczba zgonów z powodu COVID-19 na 100 tys. mieszkańców wcale nie jest na Florydzie większa niż w innych stanach, które całkowicie zamroziły gospodarkę i całe życie społeczne.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

PROF. RACZKOWSKI: Trzeba porzucić hasłowe myślenie, że wyższe stopy procentowe zmniejszają inflację

O kursie i zmienności polskiej waluty i gospodarki będzie decydowała stabilność i przewidywalność kraju – mówi nam prof. Konrad Raczkowski, prorektor, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW. Z byłym wiceministrem finansów rozmawiamy też o niedawnej obniżce stóp procentowych i walce z inflacją.
9 MIN CZYTANIA