fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatMandat za wymaganie okazania paszportu covidowego. Brawo Floryda!

Mandat za wymaganie okazania paszportu covidowego. Brawo Floryda!

Floryda wprowadza mandat w wysokości 5 tys. dolarów dla właściciela lokalu, szkoły czy jakiejkolwiek innej instytucji, która wpadnie na pomysł zażyczenia sobie od klienta lub pracownika tzw. „paszportu covidowego” lub negatywnego testu na koronawirusa.

Rządzący Florydą cały czas idą pod prąd politycznej poprawności i światowej histerii związanej z pandemią COVID-19. Najpierw nie poddali się terrorowi zamrażania całej gospodarki i całkowicie zrezygnowali z lockdownu. Teraz nie tylko nie opowiadają się przeciwko wprowadzeniu tzw. paszportów szczepionkowych, ale przyjęli prawo, zgodnie z którym na właściciela restauracji, pubu, szkoły czy jakiejkolwiek innej instytucji, która zażyczy sobie od klienta lub pracownika okazania takiego dokumentu lub negatywnego testu na koronawirusa, można nałożyć mandat w wysokości 5 tys. dolarów.

Przeciwnicy tego rozwiązania tłumaczą, że narusza ono prawa właścicieli lokali i może poważnie zaszkodzić branży turystycznej, której przedstawiciele w większości chcą, by turyści byli zaszczepieni na COVID-19. Zwolennicy z kolei wskazują na to, iż zmuszanie ludzi do zaszczepienia się tylko po to, by mogli iść do pracy lub skorzystać z jakiejś usługi, narusza ich wolność i osobiste prawa. Zabraniają również dyskryminowania tych, którzy nie są i nie chcą być zaszczepieni.

Wróćmy do normalności, pamiętając, iż jest to naturalne, że niektórzy są nastawieni sceptycznie wobec szczepionki – argumentuje kongresmen Tom Leek.

Co ciekawe, ubiegłotygodniowa debata na temat tego rozwiązania przekształciła się w swoiste referendum dotyczące tzw. polityki pandemicznej gubernatora Rona DeSantisa. Od  miesięcy otwarcie przemawiał on w mediach przeciwko jakiemukolwiek lockdownowi. Oczywiście zarzucano mu „narażanie życia mieszkańców Florydy”, a teraz zarzuca mu się „krępowanie lokalnych samorządów”, ale DeSantis najwyraźniej ma te zarzuty głęboko w poważaniu. I bardzo dobrze.

Tamtejsi republikanie chwalą DeSantisa za działania, które sprawiły, iż gospodarka Florydy ma się dużo lepiej niż gospodarki pozostałych stanów objętych lockdownem. A liczba zgonów z powodu COVID-19 na 100 tys. mieszkańców wcale nie jest na Florydzie większa niż w innych stanach, które całkowicie zamroziły gospodarkę i całe życie społeczne.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA