Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia przewidującego pomoc publiczną dla małych, średnich i dużych firm, które ucierpiały w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

ccfb/Pixabay

Budżet indykatywny programu pomocowego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest wart około 65 mln złotych, a jego celem jest wspieranie polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie. Pomoc udzielana będzie nie później niż do 31 grudnia 2022 r.

„Potrzebne jest wsparcie publiczne, aby zapewnić dostępność do finansowania dla przedsiębiorstw, które pozwoli przeciwdziałać szkodom oraz zachować ciągłość działalności gospodarczej w sytuacji kryzysowej wywołanej agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę” – uzasadniono.

Pomoc w ramach programu może być udzielona w formie pożyczki, czyli zgodnie z regułami Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia zarówno na cele obrotowe, jak i na cele inwestycyjne, ale tylko, jeśli będą mieli zamiar łagodzić skutki gospodarcze wojny wywołanej przez Rosję.

W Ocenie Skutków Regulacji wyjaśniono, że źródłem finansowania będą m.in. środki programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020 i nie przewiduje się finansowania ze środków budżetu państwa ani budżetów samorządowych.

„Regulacja będzie miała pozytywny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców, szczególnie z sektora MSP” – przewiduje rząd.

Rozporządzenie ma wejść w życie już w dniu następującym po jego ogłoszeniu, aby jak najszybciej ruszyć z pomocą w obliczu agresywnej polityki Rosji.

Poprzedni artykułJak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi?
Następny artykułUnia Europejska walczy z łowiectwem. Myśliwi mają dość!