fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiMasz garaż? Zapłacisz niższy podatek

Masz garaż? Zapłacisz niższy podatek

Trybunał Konstytucyjny podjął ważną decyzję w sprawie zróżnicowania stawek podatku od garaży, której efektem będzie ujednolicenie systemu.

Według Trybunału Konstytucyjnego różne stawki podatku od garaży były niezgodne z konstytucją. O korzystnym wyroku dla posiadaczy garaży poinformowało radio RMF FM, które tłumaczy, że w efekcie skończy się traktowanie jednych lepiej od drugich.

RMF FM wskazuje, że dzisiaj posiadacze miejsc parkingowych w garażach, które są jedną własnością z budynkiem mieszkalnym płacą mniejszy podatek od osób, których garaże posiadają odrębną księgę wieczystą. Różnice były spore, bo w pierwszym wypadku była to maksymalnie złotówka za metr kwadratowy, a w drugim aż 9,71 złotego.

Dziś za 20 metrów kwadratowych naszego miejsca postojowego w hali garażowej płacimy podatek w wysokości blisko 195 zł. Natomiast, gdyby było to traktowane jako lokal mieszkalny płaciliśmy złotówkę od metra, a więc 20 zł. W konsekwencji oszczędność jest dość spora, bo to jest 175 zł w stosunku rocznym

– zobrazował w RMF FM sytuację Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy Infakt.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że system definicji budynku w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest wadliwy, przez co rząd już w najbliższym czasie będzie musiał zmienić przepisy, a ma na to czas maksymalnie do końca 2024 roku. Jeśli tak się nie stanie, to podatnicy posiadający garaże będą mogli stosować niższą stawkę na mocy omawianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA