fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaBiznesMasz pracowników? Nie zapominaj o feedbacku

Masz pracowników? Nie zapominaj o feedbacku

Prawie wszyscy polscy pracownicy uważają, że docenianie przez przełożonego ma bezpośredni wpływ na ich pracę.

Aż 97 proc. pracowników uważa, że docenienie przez przełożonego wpływa na pracę – wynika z badania przeprowadzonego przez Gi Group Holding. Problem w tym, że wielu z pracowników rzadko otrzymuje informacje zwrotne od kierowników.

Aż 46 proc. ankietowanych uważa, że uznanie od przełożonego zwiększa ich satysfakcję z pracy, a 33 proc. sądzi, że pozytywnie wpływa na proaktywność. Z kolei 18 proc. badanych twierdzi, że otrzymywanie informacji zwrotnych od przełożonych podnosi jakość wykonywania codziennych obowiązków, a dla 3 proc. regularny feedback nie ma znaczenia.

Badania i obserwacje rynku potwierdzają, że uznanie ma bezpośrednie przełożenie na motywację, zadowolenie z pracy oraz lojalność pracowników. Wpływ doceniania na zaangażowanie można wyjaśnić przez pryzmat teorii samookreślenia, według której motywacja do działania rośnie, kiedy podstawowe potrzeby psychologiczne ludzi – autonomia, poczucie bycia kompetentnym i przynależność – są zaspokajane. Warto o tym pamiętać

– powiedział Paweł Prociak, dyrektor zarządzający Wyser, Executive Search.

Jeśli chodzi o najbardziej motywujące pozafinansowe formy uznania, to według aż 43 proc. pracowników byłby to samodzielnie wybrany benefit. Z kolei dla 26 proc. byłaby to większa autonomia i zaufanie, 24 proc. chciałoby pójść na dodatkowe szkolenie lub kurs, a 7 proc. wskazało na publiczne wyróżnienie.

Badanie Gi Group Holding wykazało, że tylko 23 proc. pracowników otrzymuje od swoich przełożonych feedback przynajmniej raz w tygodniu, a 15 proc. raz w miesiącu. Co piąty ankietowany wskazał, że przełożony udziela mu informacji zwrotnych raz na kwartał, a w przypadku 42 proc. pracowników jest to maksymalnie dwa razy w ciągu roku. Według ekspertów Gi Group Holding, jeśli firmy chcą mieć zmotywowane i efektywne zespoły, to kierownictwo powinno udzielać pracownikom regularnych informacji zwrotnych.

Źródło: Gi Group Holding
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA