fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatMasz puste mieszkanie? Państwo wynajmie je za ciebie!

Masz puste mieszkanie? Państwo wynajmie je za ciebie!

Władze Portugalii przyjęły szereg kontrowersyjnych ustaw, które są odpowiedzią na protesty osób oczekujących ustawowych rozwiązań pozwalających w łatwiejszy sposób wynająć mieszkanie.

Nowe rozwiązania zostały wprowadzone przez rządzącą krajem Partię Socjalistyczną premiera António Costy. Wszystkie pozostałe ugrupowania obecne w parlamencie były przeciw lub się wstrzymały.

Co zrobić, żeby było więcej mieszkań?

Portugalskie władze swoje pomysły nazwały programem „Więcej Mieszkań”. W jego kolejnych punktach zapisano szereg zasad. Wprowadzony został m.in. maksymalny limit podwyżek opłat pobieranych od najemców. Wynajmujący mogą je zwiększyć o maksymalnie 5,43 proc. rocznie dla osób przedłużających z nimi umowę. Stawki dla najmujących pierwszy raz dany lokal (który był wcześniej na rynku najmu) nie mogą być wyższe niż 2 proc. od opłat pobieranych od jego poprzedniego lokatora.

Obniżą podatki i zmuszą do wynajmu pustych lokali

Obniżony zostanie też podatek od dochodów pochodzących z wynajmu mieszkań.

Jednym z bardziej kontrowersyjnych rozwiązań jest wprowadzenie przymusu wynajmu pustych mieszkań. Jeżeli dany lokal prywatnego właściciela pozostaje niezamieszkany przez co najmniej 2 lata, to samorząd może go udostępnić do wynajmu.

Zwolnione z podatku zostaną dochody pochodzące z odsprzedania mieszkania państwu lub samorządowi lokalnemu.

Jeżeli najemca będzie zalegać z czynszem więcej niż trzy miesiące, to spłatę jego zobowiązań może przejąć państwo. Odpowiednie instytucje będą indywidualnie oceniać sytuację materialną takiej osoby i podejmować adekwatne do niej działania.

Rząd zakończy też program złotych wiz. Pozwalał on na uzyskanie stałego pobytu w Portugalii przez osoby pochodzące spoza Unii Europejskiej i inwestujące znaczne kwoty w tym kraju. Często nabywały one atrakcyjne nieruchomości, co prowadziło do rosnących cen i utrudniały możliwość nabycia własnego mieszkania przez Portugalczyków.

24.sapo.pt

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA