fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatMasz puste mieszkanie? Państwo wynajmie je za ciebie!

Masz puste mieszkanie? Państwo wynajmie je za ciebie!

Władze Portugalii przyjęły szereg kontrowersyjnych ustaw, które są odpowiedzią na protesty osób oczekujących ustawowych rozwiązań pozwalających w łatwiejszy sposób wynająć mieszkanie.

Nowe rozwiązania zostały wprowadzone przez rządzącą krajem Partię Socjalistyczną premiera António Costy. Wszystkie pozostałe ugrupowania obecne w parlamencie były przeciw lub się wstrzymały.

Co zrobić, żeby było więcej mieszkań?

Portugalskie władze swoje pomysły nazwały programem „Więcej Mieszkań”. W jego kolejnych punktach zapisano szereg zasad. Wprowadzony został m.in. maksymalny limit podwyżek opłat pobieranych od najemców. Wynajmujący mogą je zwiększyć o maksymalnie 5,43 proc. rocznie dla osób przedłużających z nimi umowę. Stawki dla najmujących pierwszy raz dany lokal (który był wcześniej na rynku najmu) nie mogą być wyższe niż 2 proc. od opłat pobieranych od jego poprzedniego lokatora.

Obniżą podatki i zmuszą do wynajmu pustych lokali

Obniżony zostanie też podatek od dochodów pochodzących z wynajmu mieszkań.

Jednym z bardziej kontrowersyjnych rozwiązań jest wprowadzenie przymusu wynajmu pustych mieszkań. Jeżeli dany lokal prywatnego właściciela pozostaje niezamieszkany przez co najmniej 2 lata, to samorząd może go udostępnić do wynajmu.

Zwolnione z podatku zostaną dochody pochodzące z odsprzedania mieszkania państwu lub samorządowi lokalnemu.

Jeżeli najemca będzie zalegać z czynszem więcej niż trzy miesiące, to spłatę jego zobowiązań może przejąć państwo. Odpowiednie instytucje będą indywidualnie oceniać sytuację materialną takiej osoby i podejmować adekwatne do niej działania.

Rząd zakończy też program złotych wiz. Pozwalał on na uzyskanie stałego pobytu w Portugalii przez osoby pochodzące spoza Unii Europejskiej i inwestujące znaczne kwoty w tym kraju. Często nabywały one atrakcyjne nieruchomości, co prowadziło do rosnących cen i utrudniały możliwość nabycia własnego mieszkania przez Portugalczyków.

24.sapo.pt

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA