fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaFelietonMasz sklep lub punkt usługowy? Wstaw ekspres

Masz sklep lub punkt usługowy? Wstaw ekspres

Planując dochody rodzinnej firmy warto wziąć pod uwagę zmiany w przyzwyczajeniach klientów. Kwarantanna wpłynęła bowiem także na nasze nawyki zakupowe. Na przykład nie mogąc napić się kawy w kawiarni czy restauracji, robimy to w innych miejscach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takim miejscem był też sklep, warsztat, czy inny zakład świadczący klientom usługi.

W czasie pandemii i związanego z nią lockdownu ludzie stracili okazje do napicia się kawy czy dobrej herbaty podczas towarzyskiego – lub związanego z pracą – spotkania. Polacy zdążyli już jednak polubić dobrą kawę. Doceniają różnorodność jej smaków i nie zamierzają z niej rezygnować, nawet pomimo obostrzeń. Piją ją jednak już w inny sposób niż kiedyś; by zakosztować „ekspresowego” smaku i szybko doładować się kilkoma łykami energii coraz częściej kupują kawę na wynos.

– Wiele osób pracuje z domu, więc nie korzysta z kawiarni zlokalizowanych choćby przy biurowcach, które opustoszały. Ludzie, którzy nie mają ekspresu w domu, a mają ochotę na dobrą kawę, po prostu korzystają z oferty sklepu zlokalizowanego blisko ich miejsca zamieszkania – mówi Krzysztof Szczerbacz, kierownik zespołu badawczego z ARC Rynek i Opinia.

Nowe zachowania konsumentów

Na zmiany w zachowaniach konsumenckich wskazuje najnowszy raport ARC Rynek i Opinia. Prześwietlając rynek pod tym kątem (podczas badania OOH Cafe) zaobserwowano, że w trakcie lockdownu znacząco wzrósł udział stacji paliw i sklepów spożywczych w obrotach ze sprzedaży kawy i innych sporządzanych przez automaty napojów, typu czekolada czy herbata. Odbyło się to oczywiście kosztem kawiarni, lodziarni i cukierni, które pomimo wyjścia z ofertą sprzedaży na wynos, zanotowały znaczący spadek obrotów w stosunku do czasu przed COVID-19. Straciły też – co oczywiste – bary i restauracje.

Z drugiej strony aż o 11 procent, w porównaniu z czasem sprzed pandemii, wzrosło spożycie kawy na stacjach paliw; na czele ze słynną już kawą orlenowską, często chwaloną za dobrą jakość i smak. Już sześcioprocentowy wzrost sprzedaży zanotowały także „zwykłe” sklepy spożywcze i inne punkty usługowe, które zdecydowały się zainstalować u siebie dobrej klasy ekspres do kawy.

Co po pandemii?

Powiadają, że po tzw. pandemii wszystko będzie już inne. Niezupełnie. Część osób zapewne wróci do kawiarń sieciowych i tradycyjnych, by móc, jak niegdyś, spotkać się towarzysko lub omówić istotne służbowe sprawy wymagające kontaktu face to face. Jednak nie wszyscy. Z pewnością większej, niż przed kwarantanną, grupie ludzi będzie zależało na szybkim zastrzyku energii i napiciu się kawy tańszej a równie dobrej – w osiedlowym czy uczelnianym sklepiku, ewentualnie w holu warsztatu, serwisu czy innego punktu usługowego; czyli wszędzie tam, gdzie klient musi chwilę poczekać.

Warto więc rozważyć zakup i wstawienie profesjonalnego (a stosunkowo niedrogiego) ekspresu do kawy. Z pewnością zarobi na siebie i na nasz biznes także po zniesieniu lockdownu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klimatyzm über alles

Tak jak za Polski Ludowej nie było odwrotu od budowy najwyższej formy cywilizacji człowieka, czyli komunistycznej utopii, tak teraz w Unii Europejskiej nie ma odwrotu od ideologii klimatyzmu. Tak samo wtedy, jak i teraz ludzie, którzy się temu sprzeciwiali lub z tego kpili uznawani byli za niespełna rozumu. Wtedy komunizm budowali towarzysze z państwowych przedsiębiorstw, a teraz ze zmianami klimatu walczą menedżerowie i prezesi firm prywatnych.
5 MIN CZYTANIA

Panika klimatystycznych naganiaczy

Obserwuję wzmożoną panikę po stronie klimatystycznych naganiaczy, wciskających nam bajki o wspaniałej, przynoszącej korzyści polityce klimatycznej UE. Przyczyny tej paniki i coraz bardziej agresywnych wpisów w mediach społecznościowych są trojakie.
5 MIN CZYTANIA

Czy jeszcze jesteśmy posiadaczami pieniądza?

Ludzkość od początku istnienia pieniądza traktowała władztwo nad środkiem płatniczym w kategoriach własnościowych. Z perspektywy kształtu systemów podatkowych obecnych czasów, szczególnie tego polskiego, zastanawiam się, czy nie dotknęła nas kolejna cicha rewolucja.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Regionalne wsparcie dla firm z sektora MŚP

Przedsiębiorcy mogą już rozglądać się w swoich macierzystych regionach nad dostępnymi formami wsparcia ich działalności. Przybierają one zarówno formę dotacji, jak i preferencyjnych pożyczek. Warto wiedzieć o nich jak najwcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA