fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonMasz sklep lub punkt usługowy? Wstaw ekspres

Masz sklep lub punkt usługowy? Wstaw ekspres

Planując dochody rodzinnej firmy warto wziąć pod uwagę zmiany w przyzwyczajeniach klientów. Kwarantanna wpłynęła bowiem także na nasze nawyki zakupowe. Na przykład nie mogąc napić się kawy w kawiarni czy restauracji, robimy to w innych miejscach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takim miejscem był też sklep, warsztat, czy inny zakład świadczący klientom usługi.

W czasie pandemii i związanego z nią lockdownu ludzie stracili okazje do napicia się kawy czy dobrej herbaty podczas towarzyskiego – lub związanego z pracą – spotkania. Polacy zdążyli już jednak polubić dobrą kawę. Doceniają różnorodność jej smaków i nie zamierzają z niej rezygnować, nawet pomimo obostrzeń. Piją ją jednak już w inny sposób niż kiedyś; by zakosztować „ekspresowego” smaku i szybko doładować się kilkoma łykami energii coraz częściej kupują kawę na wynos.

– Wiele osób pracuje z domu, więc nie korzysta z kawiarni zlokalizowanych choćby przy biurowcach, które opustoszały. Ludzie, którzy nie mają ekspresu w domu, a mają ochotę na dobrą kawę, po prostu korzystają z oferty sklepu zlokalizowanego blisko ich miejsca zamieszkania – mówi Krzysztof Szczerbacz, kierownik zespołu badawczego z ARC Rynek i Opinia.

Nowe zachowania konsumentów

Na zmiany w zachowaniach konsumenckich wskazuje najnowszy raport ARC Rynek i Opinia. Prześwietlając rynek pod tym kątem (podczas badania OOH Cafe) zaobserwowano, że w trakcie lockdownu znacząco wzrósł udział stacji paliw i sklepów spożywczych w obrotach ze sprzedaży kawy i innych sporządzanych przez automaty napojów, typu czekolada czy herbata. Odbyło się to oczywiście kosztem kawiarni, lodziarni i cukierni, które pomimo wyjścia z ofertą sprzedaży na wynos, zanotowały znaczący spadek obrotów w stosunku do czasu przed COVID-19. Straciły też – co oczywiste – bary i restauracje.

Z drugiej strony aż o 11 procent, w porównaniu z czasem sprzed pandemii, wzrosło spożycie kawy na stacjach paliw; na czele ze słynną już kawą orlenowską, często chwaloną za dobrą jakość i smak. Już sześcioprocentowy wzrost sprzedaży zanotowały także „zwykłe” sklepy spożywcze i inne punkty usługowe, które zdecydowały się zainstalować u siebie dobrej klasy ekspres do kawy.

Co po pandemii?

Powiadają, że po tzw. pandemii wszystko będzie już inne. Niezupełnie. Część osób zapewne wróci do kawiarń sieciowych i tradycyjnych, by móc, jak niegdyś, spotkać się towarzysko lub omówić istotne służbowe sprawy wymagające kontaktu face to face. Jednak nie wszyscy. Z pewnością większej, niż przed kwarantanną, grupie ludzi będzie zależało na szybkim zastrzyku energii i napiciu się kawy tańszej a równie dobrej – w osiedlowym czy uczelnianym sklepiku, ewentualnie w holu warsztatu, serwisu czy innego punktu usługowego; czyli wszędzie tam, gdzie klient musi chwilę poczekać.

Warto więc rozważyć zakup i wstawienie profesjonalnego (a stosunkowo niedrogiego) ekspresu do kawy. Z pewnością zarobi na siebie i na nasz biznes także po zniesieniu lockdownu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Policja dla Polaków

Jednym z największych problemów polskiej policji – choć niejedynym, bo ta formacja ma ich multum – jest ogromny poziom wakatów: ponad 9,7 proc. Okazuje się, że jednym ze sposobów na ich zapełnienie ma być – na razie pozostające w sferze analiz – zatrudnianie w policji obcokrajowców. Czyli osób nieposiadających polskiego obywatelstwa. W tym kontekście mowa jest przede wszystkim o Ukraińcach, Białorusinach i Gruzinach.
3 MIN CZYTANIA

Czasami i sceptycy mają rację

Wszystkie zjawiska, jakie obserwujemy w ramach gospodarki, są ze sobą połączone. Jak w jednym miejscu coś pchniemy, to w kilku innych wyleci. Problem z tym, że w przeciwieństwie do znanej metafory „naczyń połączonych”, w gospodarce skutki nie występują w tym samym czasie co przyczyna. I dlatego często nie ufamy niepopularnym prognozom.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA