fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatMcDonald’s zapłaci ponad miliard euro zaległych podatków we Francji

McDonald’s zapłaci ponad miliard euro zaległych podatków we Francji

Sieć restauracji McDonald’s latami płaciła francuskiemu fiskusowi zbyt mało. Właśnie zasądzono karę.

Francuski wymiar sprawiedliwości zasądził firmie McDonald’s dwie odrębne kary. Jedna – 508 milionów, druga – 737 milionów euro. Jest to łącznie drugi, pod względem wysokości kwoty, wyrok za unikanie opodatkowania w tym kraju. Wyższy dostał jedynie producent samolotów Airbus, który w 2020 roku został zobowiązany do zapłaty 2,1 miliarda euro.

Kara dla McDonald’s 2,5-krotnie przewyższa korzyści, które odniosła firma w efekcie uchylania się od płacenia podatków.

Do nieprawidłowości dochodziło w latach 2009-2020, a postępowanie toczyło się od 2014 roku.

Proceder polegał na zaniżaniu przez francuski oddział firmy swoich zysków. Działo się to przez odprowadzanie zbyt dużych opłat do luksemburskiej spółki-matki za używanie znaku towarowego. W toku śledztwa wykazano, że niektóre oddziały McDonald’s płaciły nawet dwa razy więcej za znak towarowy od innych. Pozwoliło to stwierdzić, iż kwoty są sztucznie zawyżane i mają na celu jedynie niezgodne z prawem obniżenie sum uiszczanych podatków.

McDonald’s opublikował oświadczenie, w którym podkreśla, że w okresie między 2009 a 2020 rokiem zapłacił już we Francji 2,2 miliarda euro podatków. Sieć oznajmiła, że wyrok kończy całą sprawę, ale firma nie przyznaje się do winy.

AFP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA