Sieć restauracji McDonald’s latami płaciła francuskiemu fiskusowi zbyt mało. Właśnie zasądzono karę.

Francuski wymiar sprawiedliwości zasądził firmie McDonald’s dwie odrębne kary. Jedna – 508 milionów, druga – 737 milionów euro. Jest to łącznie drugi, pod względem wysokości kwoty, wyrok za unikanie opodatkowania w tym kraju. Wyższy dostał jedynie producent samolotów Airbus, który w 2020 roku został zobowiązany do zapłaty 2,1 miliarda euro.

Kara dla McDonald’s 2,5-krotnie przewyższa korzyści, które odniosła firma w efekcie uchylania się od płacenia podatków.

Do nieprawidłowości dochodziło w latach 2009-2020, a postępowanie toczyło się od 2014 roku.

Proceder polegał na zaniżaniu przez francuski oddział firmy swoich zysków. Działo się to przez odprowadzanie zbyt dużych opłat do luksemburskiej spółki-matki za używanie znaku towarowego. W toku śledztwa wykazano, że niektóre oddziały McDonald’s płaciły nawet dwa razy więcej za znak towarowy od innych. Pozwoliło to stwierdzić, iż kwoty są sztucznie zawyżane i mają na celu jedynie niezgodne z prawem obniżenie sum uiszczanych podatków.

McDonald’s opublikował oświadczenie, w którym podkreśla, że w okresie między 2009 a 2020 rokiem zapłacił już we Francji 2,2 miliarda euro podatków. Sieć oznajmiła, że wyrok kończy całą sprawę, ale firma nie przyznaje się do winy.

AFP

Poprzedni artykułPracownicy wyjechali z kraju przez COVID-19. I już nie wrócili
Następny artykułSpada płynność finansowa polskich firm