fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaBiznesMenedżerowie muszą nabyć nowe kompetencje

Menedżerowie muszą nabyć nowe kompetencje

Zmiany organizacyjne wywołane pandemią koronawirusa sprawiły, że w firmach uwidoczniły się luki kompetencyjne – wynika z artykułu opublikowanego na portalu Newseria Biznes.

W wyniku rozpowszechnienia pracy zdalnej w kolejnych przedsiębiorstwach zaistniała potrzeba wdrożenia nowych modeli zarządzania i przywództwa, które opierają się na decentralizacji oraz większej partycypacji pracowników. To z kolei wymaga od menedżerów rozwinięcia kompetencji miękkich i umiejętności sprawnej komunikacji z pracownikami.

– Te wszystkie metody, które polegają na wydawaniu poleceń i ich egzekwowaniu, są skuteczne tylko na krótką metę. Szefowie, którzy w ten sposób budowali relacje i autorytety, okazali się niesprawni w momencie, kiedy po drugiej stronie mieli pracownika siedzącego w łóżku w piżamie – powiedziała agencji Newseria Biznes Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan i założycielka Akademii Liderek Henryki Bochniarz.

Ekonomistka wyjaśnia, że dzisiaj menedżerzy oczekujący dobrych wyników od swoich zespołów muszą postawić na współpracę z pracownikami oraz mądrze dzielić zadania, przy jednoczesnym obdarzaniu ludzi zaufaniem. Wówczas pracownicy poczują się częścią projektu, a nie wykonawcami autorytarnych poleceń i będą podążać za liderem. Oznacza to, że kluczem do sukcesu dla menedżera jest nie autorytet wynikający z hierarchii służbowej, a posłuch będący efektem dobrej komunikacji opartej na zaufaniu podwładnych.

Źródło: biznes.newseria.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA