fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesMenedżerowie muszą nabyć nowe kompetencje

Menedżerowie muszą nabyć nowe kompetencje

Zmiany organizacyjne wywołane pandemią koronawirusa sprawiły, że w firmach uwidoczniły się luki kompetencyjne – wynika z artykułu opublikowanego na portalu Newseria Biznes.

W wyniku rozpowszechnienia pracy zdalnej w kolejnych przedsiębiorstwach zaistniała potrzeba wdrożenia nowych modeli zarządzania i przywództwa, które opierają się na decentralizacji oraz większej partycypacji pracowników. To z kolei wymaga od menedżerów rozwinięcia kompetencji miękkich i umiejętności sprawnej komunikacji z pracownikami.

– Te wszystkie metody, które polegają na wydawaniu poleceń i ich egzekwowaniu, są skuteczne tylko na krótką metę. Szefowie, którzy w ten sposób budowali relacje i autorytety, okazali się niesprawni w momencie, kiedy po drugiej stronie mieli pracownika siedzącego w łóżku w piżamie – powiedziała agencji Newseria Biznes Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan i założycielka Akademii Liderek Henryki Bochniarz.

Ekonomistka wyjaśnia, że dzisiaj menedżerzy oczekujący dobrych wyników od swoich zespołów muszą postawić na współpracę z pracownikami oraz mądrze dzielić zadania, przy jednoczesnym obdarzaniu ludzi zaufaniem. Wówczas pracownicy poczują się częścią projektu, a nie wykonawcami autorytarnych poleceń i będą podążać za liderem. Oznacza to, że kluczem do sukcesu dla menedżera jest nie autorytet wynikający z hierarchii służbowej, a posłuch będący efektem dobrej komunikacji opartej na zaufaniu podwładnych.

Źródło: biznes.newseria.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA