fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajMężczyźni stanowią 82 proc. osób pracujących w warunkach zagrożenia

Mężczyźni stanowią 82 proc. osób pracujących w warunkach zagrożenia

W ubiegłym roku ponad 442 tysiące osób w Polsce było zatrudnionych w warunkach, które zostały zdefiniowane jako zagrażające ich zdrowiu przez różne czynniki.

Chodzi tu o stanowiska pracy, na których istnieje ryzyko zagrożenia wynikające ze środowiska pracy, jego uciążliwości oraz występowania czynników mechanicznych związanych ze szczególnie niebezpiecznymi maszynami. Wpływ na dane stanowisko ma też styczności ze szkodliwymi substancjami chemicznymi oraz innymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi.

Co może być zagrożeniem?

Zagrożenie będące konsekwencją środowiska pracy dotyczy styczności z substancjami chemicznymi, pyłami, hałasem, wibracjami, gorącym lub zimnym mikroklimatem, promieniowaniem, polem elektromagnetycznym oraz czynnikami biologicznymi.

Uciążliwość pracy oznacza nadmierne obciążenie fizyczne lub niedostateczne oświetlenie stanowisk pracy.

Na zagrożenie wynikające z pracy przy szczególnie niebezpiecznych maszynach są narażeni ludzie pracujący przy pilarkach tarczowych i taśmowych, strugarkach, frezarkach i prasach.

Zdecydowana dominacja mężczyzn

Narażeni są szczególnie pracownicy takich branż jak:
– górnictwo i wydobywanie;
– wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę;
– przetwórstwo przemysłowe;
– rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo.

Osoby zatrudnione w tych sektorach często mogą być narażone na kilka niebezpiecznych czynników.

Z 442,3 tysiąca osób pracujących w 2022 roku w warunkach zagrożenia, 17,7 proc. stanowiły kobiety. Najwięcej stanowisk narażonych na zagrożenia jest w województwie śląskim, a najmniej w mazowieckim.

stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA