fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaKrajMężczyźni stanowią 82 proc. osób pracujących w warunkach zagrożenia

Mężczyźni stanowią 82 proc. osób pracujących w warunkach zagrożenia

W ubiegłym roku ponad 442 tysiące osób w Polsce było zatrudnionych w warunkach, które zostały zdefiniowane jako zagrażające ich zdrowiu przez różne czynniki.

Chodzi tu o stanowiska pracy, na których istnieje ryzyko zagrożenia wynikające ze środowiska pracy, jego uciążliwości oraz występowania czynników mechanicznych związanych ze szczególnie niebezpiecznymi maszynami. Wpływ na dane stanowisko ma też styczności ze szkodliwymi substancjami chemicznymi oraz innymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi.

Co może być zagrożeniem?

Zagrożenie będące konsekwencją środowiska pracy dotyczy styczności z substancjami chemicznymi, pyłami, hałasem, wibracjami, gorącym lub zimnym mikroklimatem, promieniowaniem, polem elektromagnetycznym oraz czynnikami biologicznymi.

Uciążliwość pracy oznacza nadmierne obciążenie fizyczne lub niedostateczne oświetlenie stanowisk pracy.

Na zagrożenie wynikające z pracy przy szczególnie niebezpiecznych maszynach są narażeni ludzie pracujący przy pilarkach tarczowych i taśmowych, strugarkach, frezarkach i prasach.

Zdecydowana dominacja mężczyzn

Narażeni są szczególnie pracownicy takich branż jak:
– górnictwo i wydobywanie;
– wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę;
– przetwórstwo przemysłowe;
– rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo.

Osoby zatrudnione w tych sektorach często mogą być narażone na kilka niebezpiecznych czynników.

Z 442,3 tysiąca osób pracujących w 2022 roku w warunkach zagrożenia, 17,7 proc. stanowiły kobiety. Najwięcej stanowisk narażonych na zagrożenia jest w województwie śląskim, a najmniej w mazowieckim.

stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA