fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPodatkiMF dąży do udoskonalenia regulacji w zakresie cen transferowych

MF dąży do udoskonalenia regulacji w zakresie cen transferowych

„Strengthening the transfer pricing legal system against tax evasive behaviour” – to nowy, dwuletni projekt reformy regulacji w zakresie cen transferowych, realizowany przez resort finansów wraz ze specjalistami z Europy.

Resort finansów rozpoczął międzynarodowy projekt, który ma zreformować krajowe regulacje dotyczące cen transferowych. Do inicjatywy przyłączyli się eksperci OECD, Komisji Europejskiej, a także praktycy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwecji i USA.

Po zakończeniu prac nad projektem mają zostać opracowane rekomendacje dotyczące ewentualnych zmian w polskich przepisach podatkowych. Po co to wszystko? Aby Polska stała się bardziej konkurencyjna, a także, aby poprawić efektywność elektronicznego raportowania TPR.

Dzięki międzynarodowej współpracy możliwa będzie wymiana dobrych praktyk w zakresie obowiązków dokumentacyjnych, elektronicznego raportowania i analiz. Polska nawiązała współpracę z pięcioma krajami, które są uznawane za liderów w zakresie konkurencyjności regulacji dotyczących cen transferowych – są to: Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Królestwo Niderlandów i Stany Zjednoczone. Eksperci z tych krajów podzielą się swoimi doświadczeniami oraz rozwiązaniami technologicznymi z przedstawicielami Ministerstwa Finansów. W projekcie przewidywane są również szkolenia dla pracowników resortu.

Projekt finansowany jest środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej (Instrument Wsparcia technicznego) i został nazwany „Strengthening the transfer pricing legal system against tax evasive behaviour”. Będzie realizowany przez niemal dwa lata. Przez cały czas jego trwania organizowane mają być spotkania podsumowujące poszczególne etapy prac, na których prezentowane będą ich efekty.

Warto wyjaśnić, że Instrument Wsparcia Technicznego (TSI) jest kontynuacją Programu Wspierania Reform Strukturalnych. Jest zarządzany przez Komisję Europejską (DG REFORM), a jego celem jest m.in. wspieranie wysiłków państw członkowskich służących wzmocnieniu ich zdolności instytucjonalnych i administracyjnych oraz skutecznemu wdrażaniu reform, w tym poprzez wymianę dobrych praktyk. Decyzję o przyznaniu wsparcia, po analizie wniosków zgłoszonych przez zainteresowane państwa członkowskie, podejmuje Komisja Europejska.

Wniosek ze strony Polski przygotowany został przez Departament Cen Transferowych i Wycen Ministerstwa Finansów w 2020 r. Został on pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Europejską. 19 listopada 2021 r. prace grupy roboczej zostały formalnie rozpoczęte.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

Kolejny pomysł na składkę zdrowotną

Polska 2050 zaproponowała swoją wersję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracujących na etacie. Stawka miałaby być uzależniona od przychodów.
2 MIN CZYTANIA

Wojna cenowa dyskontów poszerzy się o VAT?

Sieć dyskontów Aldi zapowiedziała, że nie podniesie w kwietniu cen podstawowych produktów o równowartość VAT, w związku z planowaną podwyżką stawki tego podatku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA