fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesMFW ma rady dla Polski

MFW ma rady dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeprowadził konsultacje z polskim rządem i ocenił, że wobec ryzyka przegrzania gospodarki po pandemii Polska powinna unikać ekspansywnej polityki fiskalnej.

Według MFW polski wzrost gospodarczy w 2022 r. wyniesie 4,5 proc. i zaleca, aby Narodowy Bank Polski kontynuował politykę podwyżek stóp procentowych, ale też powinien przedstawić plan zarządzania portfelem skupionych obligacji.

„Szacuje się, że Polski Ład kosztować będzie ok. 1 proc. PKB, a jego wpływ na deficyt tylko częściowo skompensowany będzie innymi czynnikami. Reforma PIT zwiększa progresywność systemu podatkowego i może wpłynąć na zwiększenie podaży pracy w populacji w wieku produkcyjnym, przy czym nie wiadomo, jaki wpływ reforma może mieć na osoby bliskie wieku emerytalnego” – napisano w raporcie Funduszu.

Szef misji MFW do Polski Alfredo Cuevas podkreślił, że Fundusz rekomenduje polskiemu rządowi przyjęcie neutralnego nastawienia w polityce fiskalnej, aby uniknąć napięć związanych z zacieśnianiem polityki monetarnej przez NBP. Co do tarczy antyinflacyjnej MFW zaleca, aby obniżenie podatków na paliwa i prąd było tylko tymczasowe, bo – choć przyniesie tymczasową ulgę – jest to kosztowny substytut działań na rzecz faktycznego ograniczenia inflacji.

Jednocześnie, w ocenie MFW w razie potrzeby Polska nadal posiada znaczącą przestrzeń fiskalną do walki z pandemią. Fundusz rekomenduje natomiast Polsce przywrócenie wieku emerytalnego do 67 lat z obecnych 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA