Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeprowadził konsultacje z polskim rządem i ocenił, że wobec ryzyka przegrzania gospodarki po pandemii Polska powinna unikać ekspansywnej polityki fiskalnej.

Pexels.com

Według MFW polski wzrost gospodarczy w 2022 r. wyniesie 4,5 proc. i zaleca, aby Narodowy Bank Polski kontynuował politykę podwyżek stóp procentowych, ale też powinien przedstawić plan zarządzania portfelem skupionych obligacji.

„Szacuje się, że Polski Ład kosztować będzie ok. 1 proc. PKB, a jego wpływ na deficyt tylko częściowo skompensowany będzie innymi czynnikami. Reforma PIT zwiększa progresywność systemu podatkowego i może wpłynąć na zwiększenie podaży pracy w populacji w wieku produkcyjnym, przy czym nie wiadomo, jaki wpływ reforma może mieć na osoby bliskie wieku emerytalnego” – napisano w raporcie Funduszu.

Szef misji MFW do Polski Alfredo Cuevas podkreślił, że Fundusz rekomenduje polskiemu rządowi przyjęcie neutralnego nastawienia w polityce fiskalnej, aby uniknąć napięć związanych z zacieśnianiem polityki monetarnej przez NBP. Co do tarczy antyinflacyjnej MFW zaleca, aby obniżenie podatków na paliwa i prąd było tylko tymczasowe, bo – choć przyniesie tymczasową ulgę – jest to kosztowny substytut działań na rzecz faktycznego ograniczenia inflacji.

Jednocześnie, w ocenie MFW w razie potrzeby Polska nadal posiada znaczącą przestrzeń fiskalną do walki z pandemią. Fundusz rekomenduje natomiast Polsce przywrócenie wieku emerytalnego do 67 lat z obecnych 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułFinlandia kupi myśliwce F-35
Następny artykułPolska firma podniesie wynagrodzenia o 10%!