fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeMFW ma zalecenia dla Polski

MFW ma zalecenia dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił zalecenia dla Polski, które pomogłyby naszemu krajowi poprawić pozycję międzynarodową.

W najnowszym raporcie MFW napisano, że Polska powinna obniżyć deficyt fiskalny w średnim terminie i zmienić podatek bankowy. Analitycy banku twierdzą, że poprawiłoby to pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Według ekspertów MFW poza zmniejszeniem deficytu fiskalnego Polska powinna zwiększyć inwestycje przez wykorzystanie grantów z programu NextGenerationEU. To z kolei pozwoliłoby nam pokonać wyzwania związane z brakami infrastrukturalnymi, cyfryzacją oraz zmianami klimatycznymi.

Polityki strukturalne powinny: zachęcać firmy do inwestycji i poprawy wydajności, w tym poprzez inicjatywy zwiększające dostępność czystej energii i podaży pracy; zapewniać odporność sektora bankowego i dawać zachęty do alokacji kredytu dla sektora prywatnego poprzez zmianę kształtu podatku bankowego

– wskazano w raporcie MFW.

W analizie dodano, że w ostatniej dekadzie pozycja inwestycyjna netto Polski na arenie międzynarodowej znacznie się poprawiła zarówno jeżeli chodzi o poziom, jak i strukturę, co wskazuje na mniejszą zależność od zmiennych przepływów kapitałowych (portfelowych i krótkoterminowego finansowania) i większą rolę napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które są bardziej stabilnym źródłem finansowania.

Co istotne w obliczu ostatnich zawirowań wywołanych pandemią koronawirusa oraz wojną na Ukrainie, poziom rezerw walutowych brutto Polski (wynoszący ok. 157 proc. PKB) jest  według MFW odpowiedni na wypadek wystąpienia szoków zewnętrznych i zaburzeń na rynkach.

Źródło: PAP Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA