fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInwestycjeMFW ma zalecenia dla Polski

MFW ma zalecenia dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił zalecenia dla Polski, które pomogłyby naszemu krajowi poprawić pozycję międzynarodową.

W najnowszym raporcie MFW napisano, że Polska powinna obniżyć deficyt fiskalny w średnim terminie i zmienić podatek bankowy. Analitycy banku twierdzą, że poprawiłoby to pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Według ekspertów MFW poza zmniejszeniem deficytu fiskalnego Polska powinna zwiększyć inwestycje przez wykorzystanie grantów z programu NextGenerationEU. To z kolei pozwoliłoby nam pokonać wyzwania związane z brakami infrastrukturalnymi, cyfryzacją oraz zmianami klimatycznymi.

Polityki strukturalne powinny: zachęcać firmy do inwestycji i poprawy wydajności, w tym poprzez inicjatywy zwiększające dostępność czystej energii i podaży pracy; zapewniać odporność sektora bankowego i dawać zachęty do alokacji kredytu dla sektora prywatnego poprzez zmianę kształtu podatku bankowego

– wskazano w raporcie MFW.

W analizie dodano, że w ostatniej dekadzie pozycja inwestycyjna netto Polski na arenie międzynarodowej znacznie się poprawiła zarówno jeżeli chodzi o poziom, jak i strukturę, co wskazuje na mniejszą zależność od zmiennych przepływów kapitałowych (portfelowych i krótkoterminowego finansowania) i większą rolę napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które są bardziej stabilnym źródłem finansowania.

Co istotne w obliczu ostatnich zawirowań wywołanych pandemią koronawirusa oraz wojną na Ukrainie, poziom rezerw walutowych brutto Polski (wynoszący ok. 157 proc. PKB) jest  według MFW odpowiedni na wypadek wystąpienia szoków zewnętrznych i zaburzeń na rynkach.

Źródło: PAP Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA