fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseMFW naciska na szybsze wprowadzenie walut cyfrowych

MFW naciska na szybsze wprowadzenie walut cyfrowych

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał do wzmożenia prac nad pieniądzem cyfrowym. Ponad 90 procent banków centralnych na świecie bada już możliwość wprowadzenia CBDC.

Kristalina Georgiewa, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), na listopadowym Singapurskim Festiwalu FinTech wezwała do wzmożenia prac nad wdrożeniem walut cyfrowych banków centralnych. W jej opinii płyną z tego same korzyści, przede wszystkim skuteczniejsza walka z tzw. wyłączeniem cyfrowym.

Jakie argumenty za „cyfrą”?

W opinii MFW, waluty cyfrowe z powodzeniem mogą zastąpić gotówkę, której dystrybucja jest kosztowna – zwłaszcza w gospodarkach rozwiniętych i wyspiarskich. Jak można przypuszczać, szefowa MFW miała tu na myśli głównie (chociaż nie tylko) gospodarkę brytyjską. Waluta cyfrowa miałaby zatem budować odporność na kryzysy w bardziej zaawansowanych gospodarkach.

– CBDC oferowałyby bezpieczną i tanią alternatywę dla gotówki oraz skuteczniejszą walkę z wykluczeniem finansowym. (…) Waluta cyfrowa stanowiłaby również stabilny pomost pomiędzy prywatnymi środkami pieniężnymi a inwestycjami i byłaby równie płynna i wymienialna jak dzisiejsza gotówka – zachwalała walory CBDC Kristalina Georgiewa.

W przemówieniu szefowej MFW pojawił się również wątek AI. Jej zdaniem ​​sztuczna inteligencja może odegrać znaczącą rolę w zwiększaniu zalet walut cyfrowych, takich jak oferowanie bankom bardzo precyzyjnej oceny zdolności kredytowej, zapewnianie spersonalizowanego wsparcia klientom oraz unikanie dyskryminacji w dostępie do inwestycji, w ten praktyczny sposób zapobiegając wciąż istniejącym nierównościom.

Wstępne wytyczne już są

Wystąpienie Kristaliny Georgiewej zbiegło się w czasie z opublikowaniem przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy dokumentu zawierającego „wstępne wytyczne” dla decydentów. Dotyczą one badań, projektowania i wdrażania CBDC, które decydenci finansowi i polityczni powinni przeprowadzać w taki sposób, żeby rządy utworzyły gospodarki oparte na walutach cyfrowych – jak to określono – „we właściwy sposób”.

Nie jest to pierwsze opracowanie MFW na temat wirtualnych walut banków centralnych. W 2022 roku ukazał się obszerny raport, w którym dowodzono, że istnieje „bezprecedensowy” poziom międzynarodowego zainteresowania CBDC.

BIS radzi ubogim

Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), na który powołano się w rzeczonym raporcie, 93 proc. banków centralnych na świecie bada już możliwość wprowadzenia CBDC, a „kluczowym celem polityki jest włączenie w obieg finansowy obywateli krajów gospodarek wschodzących i o niskich dochodach”.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że BIS i MFW są postrzegane w wielu publikacjach ekonomistów jako dwa długie ramiona globalnego korporacjonizmu, których celem prawdziwym nie jest bynajmniej pomnażanie światowego dobrobytu i dobrostanu.

Znając historyczną (głównie niechlubną) rolę, jaką Międzynarodowy Fundusz Walutowy odegrał w niektórych gospodarkach wschodzących, przede wszystkim zadłużając je ponad możliwości spłat, krajom, które znajdą się na celowniku MFW śmiało można rekomendować działania odwrotne od zaleconych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA