Międzynarodowy Fundusz Walutowy zasugerował Narodowemu Bankowi Polskiemu kontynuowanie zacieśniania polityki pieniężnej, aby sprowadzić inflację do celu.

To efekt konsultacji MFW z polskim rządem oraz instytucjami finansowymi.

„Choć przyspieszenie inflacji było w znacznym stopniu napędzane przez czynniki poza kontrolą polityki monetarnej, to ich dalsze oddziaływanie sprowadza ryzyko nasilenia efektów drugiej rundy, gdy produkt krajowy przekracza potencjał. Dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne, by zminimalizować efekty drugiej rundy, przeciwdziałać ryzyku przegrzania gospodarki i zakotwiczyć średnioterminowe oczekiwania, które znacząco wzrosły i utrzymują się powyżej celu” — napisano w raporcie MFW.

Jednocześnie, Fundusz sugeruje, aby skala kolejnych decyzji odpowiadała rozwojowi sytuacji gospodarczej, co w zależności od scenariusza niesie zarówno ryzyka w górę, jak i w dół dla inflacji. Oznacza to, że Polska nie powinna zbyt szybko rezygnować z podnoszenia stóp procentowych. Poza tym, MFW uważa, że jeśli NBP zdecyduje się na interwencję walutową, to powinien opublikować odpowiednie dane, żeby niwelować ryzyka płynące z wysokiej niepewności sytuacji gospodarczej.

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego stopy procentowe mogą przekroczyć 4 proc.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułCyberataki na polskie instytucje finansowe
Następny artykułIle będzie nas kosztował Zielony Ład?