fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseMFW wzywa bogatych do akcji

MFW wzywa bogatych do akcji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed wzmagającą się presją zadłużenia wśród aż 60 proc. najbiedniejszych krajów świata.

Według MFW liczba krajów borykających się z obsługą swojego zadłużenia uległa podwojeniu od 2015 r. W związku z tym ze strony oficjeli MFW zaczęły płynąć apele do najbogatszych o podjęcie pilnych działań w kierunku przeorganizowania pożyczek i pomoc najuboższym państwom.

„Najbiedniejsze kraje będą miały coraz większe kłopoty z obsługą swoich długów” – napisały na blogu dyrektor zarządzająca MFW Kristsalina Georgieva oraz szefowa ds. strategii MFW Ceyla Pazarbasioglu. „Niektóre kraje może dotknąć ekonomiczny upadek, chyba że ich wierzyciele z G20 zgodzą się przyspieszyć restrukturyzacje długów i zawieszą zadłużenie na czas negocjacji restrukturyzacyjnych” – dodały.

Od uruchomienia planu pomocowego MFW w 2020 r. najbiedniejsze kraje otrzymały już ponad 10,3 mld pomocy. Ze wsparcia skorzystało ponad 40 państw. Mimo to Bank Światowy obawia się, że w wyniku pandemii koronawirusa w skrajną biedę może zostać wepchniętych nawet 100 mln ludzi na całym świecie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Badanie sprawozdań finansowych oddziału firmy zagranicznej – wyjaśnienie MF

Kierownik jednostki nie jest uprawniony do wyboru firmy audytorskiej do badania sprawozdania finansowego, co wynika z przepisów ustawy o Rachunkowości – wyjaśnia resort finansów.
3 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA