fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFinanseMFW wzywa bogatych do akcji

MFW wzywa bogatych do akcji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed wzmagającą się presją zadłużenia wśród aż 60 proc. najbiedniejszych krajów świata.

Według MFW liczba krajów borykających się z obsługą swojego zadłużenia uległa podwojeniu od 2015 r. W związku z tym ze strony oficjeli MFW zaczęły płynąć apele do najbogatszych o podjęcie pilnych działań w kierunku przeorganizowania pożyczek i pomoc najuboższym państwom.

„Najbiedniejsze kraje będą miały coraz większe kłopoty z obsługą swoich długów” – napisały na blogu dyrektor zarządzająca MFW Kristsalina Georgieva oraz szefowa ds. strategii MFW Ceyla Pazarbasioglu. „Niektóre kraje może dotknąć ekonomiczny upadek, chyba że ich wierzyciele z G20 zgodzą się przyspieszyć restrukturyzacje długów i zawieszą zadłużenie na czas negocjacji restrukturyzacyjnych” – dodały.

Od uruchomienia planu pomocowego MFW w 2020 r. najbiedniejsze kraje otrzymały już ponad 10,3 mld pomocy. Ze wsparcia skorzystało ponad 40 państw. Mimo to Bank Światowy obawia się, że w wyniku pandemii koronawirusa w skrajną biedę może zostać wepchniętych nawet 100 mln ludzi na całym świecie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA