fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaBiznes„Mięso” bez mięsa traci na popularności

„Mięso” bez mięsa traci na popularności

Na amerykańskim rynku doszło do gwałtownego spadku sprzedaży produktów pochodzenia roślinnego, które producenci rekomendowali jako alternatywę dla mięsa.

Ostatnie lata to najpierw okres gwałtownego wzrostu popularności, a następnie potężnego spadku sprzedaży substytutów mięsa w USA. Chodzi o towary pochodzenia roślinnego, które swoją nazwą sugerują, że są zamiennikiem mięsnych odpowiedników, jak np. roślinne kiełbasy czy burgery. 

Najpierw dynamiczne wzrosty, potem załamanie

Ich sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła w 2019 r. o 39 proc, a w 2020 r. o 76 proc. W 2021 r. natomiast nastąpiło wyhamowanie praktycznie do zera, a rok 2022 przyniósł kolejny spadek o prawie 14 proc. względem wartości notowanej rok wcześniej. Obecny rok to kontynuacja tych trendów, ponieważ do początku października wartość sprzedaży roślinnego mięsa spadła o 21,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2022. 

Sytuacja branży niesie ze sobą też konsekwencje dla działających w niej firm. Jeden z najbardziej znanych producentów – Beyond Meat oznajmił, że zwalnia 19 proc. swoich pracowników niezajmujących się bezpośrednio produkcją. Aktualne prognozy firmy pokazują, że przychody na koniec roku będą o 19-21 proc. mniejsze niż w roku 2022. 

Roślinne mięso nie przyjęło się w McDonald’s

Prezes firmy Ethan Brown twierdzi, że stan ten jest konsekwencją inflacji i rosnących cen. W ich wyniku klienci znów częściej wybierają  zwykłe mięso, które jest tańsze od roślinnych zamienników. Ponadto przedsiębiorstwa produkujące takie zamienniki muszą często się mierzyć z zarzutami o nadmiernym przetworzeniu ich produktów. 

Beyond Meat zyskał rozgłos w 2021 r., gdy rozpoczął współpracę z siecią McDonald’s. W popularnych restauracjach pojawiły się roślinne zamienniki tradycyjnych hamburgerów, jednak nie cieszyły się one szczególną popularnością. 

abcnews.go.com, agfundernews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA