fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesMieszkania na wynajem nadal opłacalne. Trzeba jednak uważać

Mieszkania na wynajem nadal opłacalne. Trzeba jednak uważać

Zakup mieszkania pod wynajem jest nadal bardziej opłacalny niż lokata w banku czy większość obligacji skarbowych. Należy mieć tylko staranne przygotowany biznesplan. Wynajmujący muszą jednak liczyć się ze wzrostem obciążeń fiskalnych.

Wynajmowanie mieszkania jest nadal opłacalnym sposobem zarabiania, lepszym od lokat bankowych i papierów skarbowych – o ile zostanie spełnionych kilka podstawowych warunków.

Najłatwiej jest wynająć lokal mały (o powierzchni ok. 30 mkw.) oraz średniej wielkości (ok. 50 mkw.). Mieszkanie o wielkości 50 mkw. kosztuje średnio ok. 360 tys. złotych (cena średnia metra kwadratowego w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosła 7,1 tys. złotych i została wyliczona przez NBP na podstawie cen transakcyjnych w dziesięciu największych miastach).

Według Expandera i Rentier.io (firma doradcza na rynku nieruchomości) w IV kwartale ubiegłego roku przeciętna rentowność inwestycji w średniej wielkości mieszkanie na wynajem kształtowała się na poziomie wyżej oprocentowanych lokat bankowych (ok. 5,5 proc.). Część ekspertów rynku nieruchomości twierdzi jednak, że była ona wyższa i to wyższa nawet od obligacji skarbowych (najlepsze z nich oprocentowane są obecnie na 6,75-7 proc. w skali roku).

ABC małego inwestora

Mniejsi inwestorzy na rynku nieruchomości chętnie kupują lokale na rynku wtórnym. Lokale te nabywane są także za gotówkę, bez wsparcia drogiego kredytu. Późniejsza dochodowość wynajmu zależeć będzie przede wszystkim od lokalizacji oraz standardu wykończenia (wyposażenia) lokalu. Jeśli zakup mieszkania musiał zostać wsparty kredytem, to chcąc zachować opłacalność inwestycji rata kredytowa powinna być niższa od ceny najmu.

Opłacalność ta rośnie przy zbiegu jeszcze kilku innych warunków: stosunkowo niskiej ceny zakupu (w stosunku do średniej rynkowej cen transakcyjnych) oraz atrakcyjnej lokalizacji. Liczy się także szybkość znajdowania najemcy, bo puste lokale generują wyłącznie koszty.

Inwestując w lokal należy wziąć także pod uwagę konieczność ubezpieczenia nieruchomości i oczywiście koszt ewentualnego remontu – czasem, zwłaszcza w przypadku mieszkań w starych blokach lub kamienicach, trzeba przeprowadzić kosztowny remont generalny.

Inwestor musi też liczyć się z koniecznością poniesienia szeregu opłat. Będą to przede wszystkim: podatek, wynagrodzenie notariusza oraz opłata sądowa za wpis nieruchomości do księgi wieczystej oraz opłata za odpis z tej księgi. Znaczącym kosztem są zawsze usługi rzeczoznawcy.

Podatki uderzają w przedsiębiorców

Za oficjalne wynajmowanie mieszkań trzeba zapłacić podatek – osoba prywatna może wybrać ryczałt w wys. 8,5 proc. Jednak jeżeli lokal jest zarejestrowany na firmę, trzeba zapłacić już 19 proc., ewentualnie 18 i 32 proc. (w zależności od sposobu rozliczania działalności gospodarczej).

Inną istotną okolicznością skłaniającą do szczególnej rozwagi na rynku najmu jest nowy, spodziewany podatek. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało niedawno nowe przepisy ograniczające kupowanie mieszkań. Zgodnie z nimi ma zostać podniesiona danina od kupna kolejnego mieszkania (będzie obowiązywać tych, którzy mają minimum pięć lokali mieszkalnych) oraz wprowadzony ma zostać zakaz nabywania kolejnych mieszkań częściej niż raz w roku. W sytuacji, gdy ktoś jest już właścicielem lub współwłaścicielem co najmniej pięciu mieszkań i kupowałby kolejne lokum, miałby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości aż 6 proc.

Niemniej mieszkania na wynajem są i pozostaną jeszcze długo jednym z atrakcyjniejszych zabezpieczeń przed inflacją pozwalając inwestorom uzyskiwać zadowalające dochody.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA