fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatMigranci ostatnią nadzieją dla rynku pracy USA

Migranci ostatnią nadzieją dla rynku pracy USA

Stopa bezrobocia w USA jest najniższa od początku pandemii COVID-19, a z dotychczas świadczonej pracy rezygnuje rekordowa liczba osób.

Obecnie bezrobocie jest na poziomie 4,8 proc., wobec prawie 15 proc., które zanotowano na początku pandemii COVID-19 w kwietniu 2020 roku. Jednocześnie w sierpniu 4,3 miliona ludzi zrezygnowało z dotychczas posiadanej pracy, co jest największą liczbą od 2000 roku. Większość z nich prawdopodobnie znalazła lepiej płatne zajęcia.

Szczególnie dużo ludzi rezygnuje z zatrudnienia w hotelach i restauracjach, które mają poważne problemy ze znalezieniem nowych pracowników.

Ritch Allison, CEO sieci pizzerii Domino’s Pizza twierdzi, że minimalny przyrost naturalny w USA prowadzi do konieczności zwiększenia liczby imigrantów. Jego zdaniem tylko przybysze zza granic mogą zapewnić odpowiednią obsadę w lokalach jego sieci, która jest jedną z największych w kraju.

Sytuacja taka ma miejsce mimo wzrostu wynagrodzeń na całym rynku (w ciągu ostatniego roku) o 4,6 proc., a dla pracowników restauracji o 10 proc.

politico.com , cnbc.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA