Stopa bezrobocia w USA jest najniższa od początku pandemii COVID-19, a z dotychczas świadczonej pracy rezygnuje rekordowa liczba osób.

Obecnie bezrobocie jest na poziomie 4,8 proc., wobec prawie 15 proc., które zanotowano na początku pandemii COVID-19 w kwietniu 2020 roku. Jednocześnie w sierpniu 4,3 miliona ludzi zrezygnowało z dotychczas posiadanej pracy, co jest największą liczbą od 2000 roku. Większość z nich prawdopodobnie znalazła lepiej płatne zajęcia.

Szczególnie dużo ludzi rezygnuje z zatrudnienia w hotelach i restauracjach, które mają poważne problemy ze znalezieniem nowych pracowników.

Ritch Allison, CEO sieci pizzerii Domino’s Pizza twierdzi, że minimalny przyrost naturalny w USA prowadzi do konieczności zwiększenia liczby imigrantów. Jego zdaniem tylko przybysze zza granic mogą zapewnić odpowiednią obsadę w lokalach jego sieci, która jest jedną z największych w kraju.

Sytuacja taka ma miejsce mimo wzrostu wynagrodzeń na całym rynku (w ciągu ostatniego roku) o 4,6 proc., a dla pracowników restauracji o 10 proc.

politico.com , cnbc.com

Poprzedni artykułCeny paliw sprawiły, że lepiej iść na L4, niż pracować
Następny artykułZwiązkowcy apelują do premiera o obniżkę VAT