Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport na temat transferów pieniężnych, które wykonali migranci do swoich ojczyzn.

W 2021 r. – według zebranych przez ONZ danych – osoby pracujące poza swoim krajem przelały do pozostających w nim bliskich łączenie 605 miliardów dolarów. Oznacza to wzrost od poprzedniego roku o 8,6 procent. Szacuje się, że w obecnym roku kwota ta sięgnie poziomu nawet 630 miliardów dolarów. Pieniądze zarobione przez migrantów trafiły w dużej części do uboższych państw. (Chociaż coraz popularniejsze w realizacji tego typu przekazów są te wykonane za pomocą smarftonów, to stanowią one zaledwie 3 procent wszystkich przelewów).

Tego typu transfery są bardzo ważnym – lub często wręcz jedynym – źródłem dochodów wielu ludzi na świecie. W obecnym roku ich beneficjentami może być nawet 800 milionów osób.

Niepokojąca pod tym względem jest sytuacja w Azji Środkowej, skąd wielu ludzi wyjeżdżało do pracy w Rosji, a przesyłane przez nich pieniądze stanowiły nawet 30 procent wartości PKB niektórych państw tego regionu. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, wahaniach kursu rubla, po wycofaniu się z Rosji kolejnych zagranicznych firm i kurczeniu się zatrudnienia ich sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu.

AFP

Poprzedni artykułNajwiększy rosyjski bank został w końcu usunięty ze SWIFT!
Następny artykułJesteś mikroprzedsiębiorcą? Zapłacisz więcej ZUS-owi