fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatMigranci przesłali do swoich krajów 605 miliardów dolarów

Migranci przesłali do swoich krajów 605 miliardów dolarów

Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport na temat transferów pieniężnych, które wykonali migranci do swoich ojczyzn.

W 2021 r. – według zebranych przez ONZ danych – osoby pracujące poza swoim krajem przelały do pozostających w nim bliskich łączenie 605 miliardów dolarów. Oznacza to wzrost od poprzedniego roku o 8,6 procent. Szacuje się, że w obecnym roku kwota ta sięgnie poziomu nawet 630 miliardów dolarów. Pieniądze zarobione przez migrantów trafiły w dużej części do uboższych państw. (Chociaż coraz popularniejsze w realizacji tego typu przekazów są te wykonane za pomocą smarftonów, to stanowią one zaledwie 3 procent wszystkich przelewów).

Tego typu transfery są bardzo ważnym – lub często wręcz jedynym – źródłem dochodów wielu ludzi na świecie. W obecnym roku ich beneficjentami może być nawet 800 milionów osób.

Niepokojąca pod tym względem jest sytuacja w Azji Środkowej, skąd wielu ludzi wyjeżdżało do pracy w Rosji, a przesyłane przez nich pieniądze stanowiły nawet 30 procent wartości PKB niektórych państw tego regionu. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, wahaniach kursu rubla, po wycofaniu się z Rosji kolejnych zagranicznych firm i kurczeniu się zatrudnienia ich sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu.

AFP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA