fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaFinanseMikrofirmy biorą więcej kredytów

Mikrofirmy biorą więcej kredytów

W pierwszym półroczu 2023 roku mikroprzedsiębiorcy w Polsce wzięli więcej kredytów niż w tym samym okresie rok temu.

Od stycznia do końca maja 2023 roku banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 8 proc. więcej kredytów niż w analogicznym okresie rok temu – wynika z danych Biura Informacji Kredytowych. O 2,5 proc. wzrosła też wartość udzielanych firmom pożyczek.

Raport BIK wykazał również, że w omawianym okresie banki przyznały aż o 21,2 proc. mniej kredytów inwestycyjnych, a ich wartość była o 28,3 proc. niższa.

Wzrost liczby kredytów dotyczy wszystkich branż, a najwyższą dynamikę odnotowano w sektorze budowlanym (+9,3 proc.) oraz usługowym (+8,7 proc.). Również w budowlance najbardziej wzrosła wartość udzielanych pożyczek – o 10 proc.

Analitycy BIK tłumaczą, że spadek liczby kredytów inwestycyjnych to skutek niepewności wśród mikroprzedsiębiorców wynikającej z sytuacji gospodarczo-politycznej w kraju oraz wojny na Ukrainie. Z kolei wzrost kredytów finansujących bieżącą działalność firm jest wywołany wysoką inflacją, która napędza zapotrzebowanie firm na gromadzenie zapasów.

Dane BIK mówią, że pogorszyła się jakość spłacanych kredytów przez mikroprzedsiębiorców, a najbardziej jest to odczuwalne w budownictwie, produkcji i usługach.

Wpływ na najwyższe pogorszenie jakości kredytów spłacanych przez firmy budowlane miała sytuacja na rynku deweloperskim. Zmniejszenie liczby nowo realizowanych inwestycji oraz wyhamowanie tempa sprzedaży nowych nieruchomości ograniczyło skalę działalności firm budowlanych. Jeżeli do tego dodamy wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny, to część zrealizowanych kontraktów obniżyła swoją rentowność a nawet stała się trwale nierentowna. Skutkuje to w konsekwencji przyrostem zaległości branży budowlanej

– podsumował dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Źródło: BIK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA