fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaFinanseMikrofirmy biorą więcej kredytów

Mikrofirmy biorą więcej kredytów

W pierwszym półroczu 2023 roku mikroprzedsiębiorcy w Polsce wzięli więcej kredytów niż w tym samym okresie rok temu.

Od stycznia do końca maja 2023 roku banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 8 proc. więcej kredytów niż w analogicznym okresie rok temu – wynika z danych Biura Informacji Kredytowych. O 2,5 proc. wzrosła też wartość udzielanych firmom pożyczek.

Raport BIK wykazał również, że w omawianym okresie banki przyznały aż o 21,2 proc. mniej kredytów inwestycyjnych, a ich wartość była o 28,3 proc. niższa.

Wzrost liczby kredytów dotyczy wszystkich branż, a najwyższą dynamikę odnotowano w sektorze budowlanym (+9,3 proc.) oraz usługowym (+8,7 proc.). Również w budowlance najbardziej wzrosła wartość udzielanych pożyczek – o 10 proc.

Analitycy BIK tłumaczą, że spadek liczby kredytów inwestycyjnych to skutek niepewności wśród mikroprzedsiębiorców wynikającej z sytuacji gospodarczo-politycznej w kraju oraz wojny na Ukrainie. Z kolei wzrost kredytów finansujących bieżącą działalność firm jest wywołany wysoką inflacją, która napędza zapotrzebowanie firm na gromadzenie zapasów.

Dane BIK mówią, że pogorszyła się jakość spłacanych kredytów przez mikroprzedsiębiorców, a najbardziej jest to odczuwalne w budownictwie, produkcji i usługach.

Wpływ na najwyższe pogorszenie jakości kredytów spłacanych przez firmy budowlane miała sytuacja na rynku deweloperskim. Zmniejszenie liczby nowo realizowanych inwestycji oraz wyhamowanie tempa sprzedaży nowych nieruchomości ograniczyło skalę działalności firm budowlanych. Jeżeli do tego dodamy wzrost cen materiałów budowlanych i robocizny, to część zrealizowanych kontraktów obniżyła swoją rentowność a nawet stała się trwale nierentowna. Skutkuje to w konsekwencji przyrostem zaległości branży budowlanej

– podsumował dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Źródło: BIK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Sprzeciw wobec zniesienia limitu zadłużania państwa

Politycy Konfederacji potępiają bardzo niebezpieczny pomysł Jadwigi Emilewicz, byłej wicepremier, a obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, by zwiększyć limit zadłużenia publicznego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA