fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaFinanseMikrofirmy nie dają rady finansowo

Mikrofirmy nie dają rady finansowo

W ciągu ostatniego roku co czwarte polskie mikroprzedsiębiorstwo skorzystało z jakiejś formy finansowania zewnętrznego.

Aż 26 proc. mikrofirm w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy skorzystało z dodatkowego finansowania – wynika z badania NFG „Barometr wydatków firmowych”. W większości przypadków pieniądze potrzebne były na zakup towarów lub spłatę długów.

Analitycy NFG wskazali, że aż 43 proc. mikrofirm korzystających z finansowania zewnętrznego sięgało po prostu po środki prywatne. Z kolei 37 proc. zdecydowało się zaciągnąć kredyt bankowy, a 20 proc. zwróciło się o pomoc do rodziny lub znajomych. „Inną formę pożyczki” wybrało 17 proc. najmniejszych firm, natomiast co dziesiąty podmiot skorzystał z dofinansowania lub dotacji. Tylko 8 proc. firm uzyskało wsparcie od inwestora, a po 4 proc. zdecydowało się na leasing lub faktoring. Na sprzedaż majątku firmy musiało zdecydować się 2 proc. mikroprzedsiębiorców.

W drugim kwartale 2023 roku mieliśmy do czynienia z zaostrzeniem polityki kredytowej przez banki. Według szacunków NBP w trzecim kwartale bieżącego roku te działania będą kontynuowane. Ponadto banki prognozują dalszy spadek popytu na kredyty w segmencie MŚP. Problemem jest między innymi wysoka cena finansowania, która zniechęca przedsiębiorców do zaciągania kredytów. Prawie co drugi właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej będący w potrzebie woli sięgnąć głębiej do swojej kieszeni niż udać się do banku. Mamy więc nie najlepszy czas na kredyt, ale dobry na faktoring. Ta forma finansowania krótkoterminowego, w odróżnieniu od kredytu, nie wymaga podpisywania długookresowych umów, a zapewnia tak niezbędną dziś płynność. Pozyskanie faktoringu dla małych firm jest też dziś często łatwiejsze niż zdobycie finansowania w banku

– powiedział w komunikacie prasowym Emanuel Nowak, ekspert NFG.

Patrząc na branże, najczęściej z zewnętrznego finansowania (29 proc.) korzystają firmy z sektora budowlanego. Analitycy NFG sugerują, że może to wynikać z potrzeby rozwoju, ale też większych kosztów działalności oraz istniejącego zadłużenia, które może wynikać z zatorów płatniczych.

Najwięcej mikrofirm sięgających do takich źródeł działa w województwie mazowieckim (29 proc.), najmniej w województwie świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (po 7 proc.).

Źródło: NFG

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA