fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseMikrofirmy nie dają rady finansowo

Mikrofirmy nie dają rady finansowo

W ciągu ostatniego roku co czwarte polskie mikroprzedsiębiorstwo skorzystało z jakiejś formy finansowania zewnętrznego.

Aż 26 proc. mikrofirm w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy skorzystało z dodatkowego finansowania – wynika z badania NFG „Barometr wydatków firmowych”. W większości przypadków pieniądze potrzebne były na zakup towarów lub spłatę długów.

Analitycy NFG wskazali, że aż 43 proc. mikrofirm korzystających z finansowania zewnętrznego sięgało po prostu po środki prywatne. Z kolei 37 proc. zdecydowało się zaciągnąć kredyt bankowy, a 20 proc. zwróciło się o pomoc do rodziny lub znajomych. „Inną formę pożyczki” wybrało 17 proc. najmniejszych firm, natomiast co dziesiąty podmiot skorzystał z dofinansowania lub dotacji. Tylko 8 proc. firm uzyskało wsparcie od inwestora, a po 4 proc. zdecydowało się na leasing lub faktoring. Na sprzedaż majątku firmy musiało zdecydować się 2 proc. mikroprzedsiębiorców.

W drugim kwartale 2023 roku mieliśmy do czynienia z zaostrzeniem polityki kredytowej przez banki. Według szacunków NBP w trzecim kwartale bieżącego roku te działania będą kontynuowane. Ponadto banki prognozują dalszy spadek popytu na kredyty w segmencie MŚP. Problemem jest między innymi wysoka cena finansowania, która zniechęca przedsiębiorców do zaciągania kredytów. Prawie co drugi właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej będący w potrzebie woli sięgnąć głębiej do swojej kieszeni niż udać się do banku. Mamy więc nie najlepszy czas na kredyt, ale dobry na faktoring. Ta forma finansowania krótkoterminowego, w odróżnieniu od kredytu, nie wymaga podpisywania długookresowych umów, a zapewnia tak niezbędną dziś płynność. Pozyskanie faktoringu dla małych firm jest też dziś często łatwiejsze niż zdobycie finansowania w banku

– powiedział w komunikacie prasowym Emanuel Nowak, ekspert NFG.

Patrząc na branże, najczęściej z zewnętrznego finansowania (29 proc.) korzystają firmy z sektora budowlanego. Analitycy NFG sugerują, że może to wynikać z potrzeby rozwoju, ale też większych kosztów działalności oraz istniejącego zadłużenia, które może wynikać z zatorów płatniczych.

Najwięcej mikrofirm sięgających do takich źródeł działa w województwie mazowieckim (29 proc.), najmniej w województwie świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim (po 7 proc.).

Źródło: NFG

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA