fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaFinanseMikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.

„Barometr wydatków firmowych” przygotowany przez NFG wykazał, że 53,9 proc. polskich jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) raczej dobrze lub zdecydowanie dobrze ocenia swoją stabilność finansową. Po przeciwnej stronie jest 14,5 proc. mikrofirm, które mają raczej złą lub zdecydowanie złą sytuację.

Zatory płatnicze to poważny problem

Najgorsze nastroje, jeśli chodzi o finanse, panują wśród mikrofirm handlowych. Źle o swojej sytuacji wypowiada się tam aż 21 proc. przedsiębiorców. Niewiele lepiej jest wśród firm usługowych (15 proc.) oraz budowlanych (14 proc.). Najlepiej swoją sytuację oceniają przedsiębiorcy funkcjonujący w branży transportowej.

Branża handlowa jest najbardziej zadłużoną gałęzią polskiej gospodarki. Suma przeterminowanych zobowiązań finansowych w tym sektorze wynosi blisko 2,2 miliarda złotych, a ponad połowę tej kwoty stanowi zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych. Już niemal co trzecie przedsiębiorstwo wpisane do KRD to JDG. Częstym zjawiskiem w branży handlowej jest wstrzymywanie zapłaty w oczekiwaniu na pieniądze od kontrahenta. W efekcie mamy tu jeden z najwyższych wskaźników wzajemnych długów branży, które obecnie wynoszą ponad 300 milionów złotych, a długi samych hurtowni, którym nie płacą detaliści czy przedsiębiorcy z innych sektorów to już ponad miliard złotych

– powiedział w informacji prasowej Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Badanie NFG wykazało, że trzy czwarte mikrofirm w Polsce rozlicza się z klientami za pomocą faktur z odroczonym terminem zapłaty, a reszta pobiera od zleceniodawców gotówkę. W przypadku firm rozliczających się fakturami poważnym problemem są opóźnienia w płatnościach, które mocno uderzają w płynność finansową mikroprzedsiębiorstw.

W ciągu ostatniego roku przez zatory płatnicze aż 41 proc. mikrofirm w Polsce zrezygnowało z zakupów firmowych. Jeśli dochodziło do takich oszczędności, to najczęściej na cięcia decydowano się w marketingu i reklamie (40 proc.), a także oszczędzano na sprzęcie elektronicznym (39 proc.). Co trzecia firma przez zatory płatnicze nie mogła zorganizować kursów i szkoleń.

Źródło: NFG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA