fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaFinanseMikropożyczki wciąż bardzo popularne

Mikropożyczki wciąż bardzo popularne

Przez pierwszych osiem miesięcy 2021 r. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom 101,6 tysięcy kredytów na łączną kwotę 14,04 mld zł.

Nie słabnie zainteresowanie komercyjnym mikrowparciem rozwoju działalności oraz inwestycji w firmach. Według informacji Biura Informacji Kredytowej (BIK), w sierpniu 2021 r., w porównaniu do sierpnia roku 2020, banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom więcej kredytów ogółem – i to zarówno w ujęciu liczbowym (+20,4 proc.), jak i wartościowym (+31,2 proc.). Najwięcej pożyczały firmy usługowe (które też, według odczytów Indeksu Jakości, najgorzej je w sierpniu br. spłacały) i handlowe, które w sumie pochłonęły 72 proc. całego wolumenu mniejszych pożyczek.

W ujęciu liczbowym banki przyznały o 39,9 proc. więcej kredytów w rachunku bieżącym oraz o 16,9 proc. więcej kredytów obrotowych. Wzrosła też (w porównaniu do sierpnia 2020 r.) wartość udzielonych w sierpniu kredytów inwestycyjnych – o 36,8 proc., kredytów obrotowych – o 26,5 proc. oraz kredytów w rachunku bieżącym – o 19,9 proc.

Pomimo pierwszej od dłuższego czasu podwyżki stóp procentowych nadal stopy NBP nie należą do uciążliwie wysokich, więc zainteresowanie pożyczkami i kredytami ze strony przedsiębiorców raczej, jeszcze przez dłuższy czas, znacząco nie spadnie. Kredytobiorcy powinni jednak mieć na uwadze, że prawdopodobnie nie była to ostatnia podwyżka stóp procentowych w najbliższym okresie, więc obciążenia finansowe z powodu spłat kredytów mogą wzrosnąć.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA