fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseMikropożyczki wciąż bardzo popularne

Mikropożyczki wciąż bardzo popularne

Przez pierwszych osiem miesięcy 2021 r. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom 101,6 tysięcy kredytów na łączną kwotę 14,04 mld zł.

Nie słabnie zainteresowanie komercyjnym mikrowparciem rozwoju działalności oraz inwestycji w firmach. Według informacji Biura Informacji Kredytowej (BIK), w sierpniu 2021 r., w porównaniu do sierpnia roku 2020, banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom więcej kredytów ogółem – i to zarówno w ujęciu liczbowym (+20,4 proc.), jak i wartościowym (+31,2 proc.). Najwięcej pożyczały firmy usługowe (które też, według odczytów Indeksu Jakości, najgorzej je w sierpniu br. spłacały) i handlowe, które w sumie pochłonęły 72 proc. całego wolumenu mniejszych pożyczek.

W ujęciu liczbowym banki przyznały o 39,9 proc. więcej kredytów w rachunku bieżącym oraz o 16,9 proc. więcej kredytów obrotowych. Wzrosła też (w porównaniu do sierpnia 2020 r.) wartość udzielonych w sierpniu kredytów inwestycyjnych – o 36,8 proc., kredytów obrotowych – o 26,5 proc. oraz kredytów w rachunku bieżącym – o 19,9 proc.

Pomimo pierwszej od dłuższego czasu podwyżki stóp procentowych nadal stopy NBP nie należą do uciążliwie wysokich, więc zainteresowanie pożyczkami i kredytami ze strony przedsiębiorców raczej, jeszcze przez dłuższy czas, znacząco nie spadnie. Kredytobiorcy powinni jednak mieć na uwadze, że prawdopodobnie nie była to ostatnia podwyżka stóp procentowych w najbliższym okresie, więc obciążenia finansowe z powodu spłat kredytów mogą wzrosnąć.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA