fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajMikroprzedsiębiorcy nie chcą zmian

Mikroprzedsiębiorcy nie chcą zmian

Polscy mikroprzedsiębiorcy nie są zainteresowani zmianą formy zatrudnienia – wynika z badania spółki analityczno-doradczej UCE Research.

Według najnowszego badania UCE Research 58,9 proc. samozatrudnionych mikroprzedsiębiorców nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej na inną formę działalności. Zmianę planuje 17,6 proc. przedsiębiorców, a co dziesiąty po prostu chce zamknąć firmę. Z kolei 13,4 proc. przepytanych nie potrafi określić planów w tym zakresie.

Jeśli chodzi o osoby zainteresowane zmianą formy działalności, to dotyczy to głównie przedsiębiorców z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i śląskiego. Konsultantka merytoryczna badania Małgorzata Ostrowska-Krzewina przypuszcza, że być może podmioty te są w zaawansowanym stadium swojej działalności gospodarczej i dlatego chcą przejść na bezpieczniejszą formę niż jednoosobowe działalności gospodarcze.

„Z mikroprzedsiębiorców, którzy planują zmianę formy działalności 52,9 proc. chce zmienić obecną formę działalności na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, 9,6 proc. na spółkę komandytową, 8,5 proc. na cywilną, 4,7 proc. na jawną, 3,2 proc. na partnerską, a 1,3 proc. na komandytowo-akcyjną” – napisano w raporcie UCE.

Zdaniem Natalii Stoch-Miki, kolejnej konsultantki, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zyskują na popularności wśród osób, które chcą uniknąć płacenia dużych składek zdrowotnych od swoich dochodów do ZUS. Wśród mikroprzedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, 76,5 proc. nie planuje zmiany formy opodatkowania, przewiduje ją 14,9 proc., a 8,6 proc. nie podjęło decyzji.

Polskie Radio 24

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA