Według najnowszego badania UCE Research 58,9 proc. samozatrudnionych mikroprzedsiębiorców nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej na inną formę działalności. Zmianę planuje 17,6 proc. przedsiębiorców, a co dziesiąty po prostu chce zamknąć firmę. Z kolei 13,4 proc. przepytanych nie potrafi określić planów w tym zakresie.
Jeśli chodzi o osoby zainteresowane zmianą formy działalności, to dotyczy to głównie przedsiębiorców z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i śląskiego. Konsultantka merytoryczna badania Małgorzata Ostrowska-Krzewina przypuszcza, że być może podmioty te są w zaawansowanym stadium swojej działalności gospodarczej i dlatego chcą przejść na bezpieczniejszą formę niż jednoosobowe działalności gospodarcze.
„Z mikroprzedsiębiorców, którzy planują zmianę formy działalności 52,9 proc. chce zmienić obecną formę działalności na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, 9,6 proc. na spółkę komandytową, 8,5 proc. na cywilną, 4,7 proc. na jawną, 3,2 proc. na partnerską, a 1,3 proc. na komandytowo-akcyjną” – napisano w raporcie UCE.
Zdaniem Natalii Stoch-Miki, kolejnej konsultantki, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zyskują na popularności wśród osób, które chcą uniknąć płacenia dużych składek zdrowotnych od swoich dochodów do ZUS. Wśród mikroprzedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, 76,5 proc. nie planuje zmiany formy opodatkowania, przewiduje ją 14,9 proc., a 8,6 proc. nie podjęło decyzji.
Polskie Radio 24