Rząd Hiszpanii do końca przyszłego roku będzie w pełni finansował podróże pociągiem części swoich obywateli.

kolej kołem zamachowym gospodarki - grafika wpisu

Program dotowania przejazdów pociągami został pierwotnie zainicjowany przez władze w Madrycie we wrześniu i miał się zakończyć wraz z ostatnim dniem obecnego roku. Rząd podjął jednak decyzję o jego przedłużeniu o kolejne dwanaście miesięcy.

Z tych możliwości skorzystało dotychczas 1,5 mln osób, a do końca roku ma ich być 2 mln. Do tego czasu koszt inicjatywy wyniesie 221 mln euro. Jej przedłużenie na cały kolejny rok to kolejne 700 mln euro.

Minister finansów Hiszpanii María Jesús Montero podkreśla, że jest to jedno z kluczowych działań rządu, mające na celu redukcję dwutlenku węgla. Władze chcą darmowymi przejazdami zachęcić mieszkańców do podróżowania pociągami i tym samym do rezygnacji z samochodów.

Z bezpłatnych przejazdów można skorzystać na liniach podmiejskich oraz średniodystansowych, obejmujących trasy do 300 kilometrów. Dotyczą one przejazdów wielokrotnych, czyli są przeznaczone dla osób, które podróżują regularnie, tzn. co najmniej kilka razy w miesiącu.

Po wprowadzeniu dopłat liczba podróżujących liniami obsługującymi połączenia kwalifikujące się do darmowych przejazdów wzrosła o 24-40 procent.

euronews.com , thelocal.es

Poprzedni artykułBiałoruś zakazała podnoszenia cen
Następny artykułBelgijscy politycy obniżą sobie wynagrodzenie?