fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatMiliony Rosjan stracą pracę przez wojnę z Ukrainą

Miliony Rosjan stracą pracę przez wojnę z Ukrainą

Likwidowanie przez duże firmy swoich oddziałów w Rosji doprowadziło już do zamknięcia 120 tysięcy miejsc pracy w tym kraju. A to dopiero początek.

Biorąc pod uwagę największe firmy, które zapowiedziały wycofanie się (lub już to zrobiły) z Federacji Rosyjskiej, to zatrudniały one następującą liczbę osób:

  • McDonald’s — 62 000;
  • PepsiCo — 20 000;
  • IKEA — 15 000;
  • KPMG — 4 500;
  • PWC — 3 700;
  • H&M — 3 500;
  • LVMH — 3 500;
  • L’Oreal — 2 200;
  • Starbucks — 2 000.

Powyższe dane dotyczą tylko dziesięciu największych zagranicznych pracodawców. W sumie już 330 przedsiębiorstw z innych państw oznajmiło, że zamyka swoje oddziały w Federacji Rosyjskiej.

Do tego należy dodać rosyjskie firmy, których obroty spadną w efekcie międzynarodowych sankcji nałożonych na ich produkty czy słabnący kurs rubla. Na pewno wpłynie to też negatywnie na ich pracowników.

Obecnie bezrobocie w Rosji wynosi 4,4 procent ale szacuje się, że w najbliższych miesiącach może się podwoić. Jeżeli obecne tendencje się utrzymają, to do końca roku pracę może stracić 9 milionów Rosjan.

ukrinform.net, euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińska riwiera będzie centrum wolnego handlu

Władze Państwa Środka zapowiadają przekształcenie położonej na południu kraju wyspy Hainan w największy na świecie port wolnego handlu.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA