fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesMimo kryzysu polskie firmy świetnie sobie radzą

Mimo kryzysu polskie firmy świetnie sobie radzą

Przedsiębiorstwa niefinansowe w Polsce zarobiły w drugim kwartale 2022 r. aż 75 mld zł. To najlepszy wynik w historii – podała „Rzeczpospolita”.

„Rzeczpospolita”, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego wskazała, że w całym pierwszym półroczu br. łącznie wypracowany zysk sięgnął niemal 135 mld zł, czyli był o 29,5 proc. większy niż rok wcześniej. Wyniki z II kwartału są zaskoczeniem, biorąc pod uwagę toczącą się na Ukrainie wojnę, bo przez drożejące materiały koszty rosły szybciej niż przychody.

– W odniesieniu zaś do PKB wynik finansowy wyniósł 10,8 proc., o 1,7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Zarówno pod względem wartości nominalnych, jak w relacji do PKB to nowy historycznie wysoki rekord – powiedziała na łamach „Rz” Aleksandra Balkiewicz-Żerek, analityczka PKO BP.

Równie dobrze wygląda sytuacja, jeśli chodzi o inwestycje, które w I kwartale wzrosły realnie o 1,3 proc., a w całym pierwszym półroczu aż o 4,6 proc. Dziennik zaznacza, że nominalnie jest to wzrost odpowiednio o 10,4 i 15 proc.

Eksperci studzą jednak nastroje i wskazują, że obecne zyski przedstawiają głównie zyski księgowe, wynikające ze wzrostu cen i zgromadzonych zapasów, które firmy kumulowały już od kilku kwartałów. Wszystko po to, aby przygotować się właśnie na gorsze czasy, które teraz nadeszły.

Co istotne – przepytani przez „Rzeczpospolitą” eksperci nie przewidują dramatycznego załamania, co może oznaczać, że recesja w Polsce nie wywoła dużego wzrostu bezrobocia.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA