fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPodatkiMinimalny CIT zagrożeniem dla podmiotów leczniczych?

Minimalny CIT zagrożeniem dla podmiotów leczniczych?

Branża lecznicza nie zgadza się z Ministerstwem Finansów i twierdzi, że minimalny CIT będzie groźny dla przychodni i szpitali – podaje portal prawo.pl.

Według resortu finansów minimalny CIT, czyli 10-proc. podatek od strat lub minimalnych przychodów, nie obejmuje podmiotów prowadzących działalność leczniczą, bo ceny ich usług są regulowane. Z kolei właściciele i prezesi takich placówek uważają, że interpretacja ministerstwa nie jest wiążąca, a także nie obejmie ona wszystkich świadczeń i podmiotów. W związku z tym, branża domaga się szybkiej nowelizacji ustawy, która wyłączy podmioty lecznicze prowadzone w formie spółek kapitałowych z obowiązku płacenia minimalnego CIT.

„Według rządowych zapowiedzi, miał to być bat na spółki ukrywające rzeczywiste dochody lub międzynarodowe koncerny wyprowadzające je za granicę. Ale za jego sprawą Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, prowadzony w formie spółki, który od lat przynosi straty, musiałby oddać fiskusowi ok. 1 mln złotych. Ten problem może dotyczyć ponad 130 szpitali publicznych prowadzonych w formie spółki, ale także wielu przychodni podstawowej opieki zdrowotnej czy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej” – alarmuje prawo.pl.

Źródło: Prawo.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA