fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiMinimalny podatek dochodowy uderzy również w polskie firmy?

Minimalny podatek dochodowy uderzy również w polskie firmy?

Szykowany przez rząd tzw. podatek od dużych korporacji może uderzyć także w wiele polskich przedsiębiorstw – oceniają eksperci Konfederacji Lewiatan. Organizacja wskazuje, że minimalny podatek dochodowy zapłacić mogą w praktyce także małe i średnie przedsiębiorstwa, spółki Skarbu Państwa oraz startupy. Efektami mają być wzrost cen wielu towarów oraz ucieczka dużych firm do innych państw.

Nowa danina ma wejść w życie z początkiem 2022 r. Aktualnie nad projektem odpowiedniej nowelizacji ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu pracuje Sejm. W założeniu minimalny podatek dochodowy dotyczyć ma osób prawnych oraz podatkowych grup kapitałowych. Wcześniej pomysł wprowadzenia nowego podatku nie podlegał konsultacjom społecznym. Jak twierdzi środowisko przedsiębiorców, tego rodzaju zmiany nie powinny być uchwalane w pośpiechu i bez odpowiednich analiz.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, projekt oparto na wadliwym uproszczeniu, że jeśli firma nie wpłaca do budżetu państwa odpowiednio wysokiego podatku CIT, to zapewne wynika to ze stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej.

– Nowy podatek dotknie prawie wszystkie przedsiębiorstwa, w tym MSP, spółki Skarbu Państwa, firmy dotknięte pandemią COVID-19 (gdzie spadek przychodów jest istotny, ale jednak nie przekracza projektowanych 30 proc.), startupy (szczególnie w branżach kosztochłonnych, gdzie proces inwestycyjny jest długi a oczekiwana rentowność jest osiągana dopiero po kilku latach), a nawet mikrofirmy, które odnotują stratę lub niską rentowność. Apelujemy więc do posłów o zaniechanie prac nad tym podatkiem – mówi doradca podatkowy i ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński.

Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt trafił do Sejmu 8 września 2021 r.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA