fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPodatkiMinimalny podatek dochodowy z pierwszymi poprawkami

Minimalny podatek dochodowy z pierwszymi poprawkami

Rząd przyjął autopoprawkę do projektu nowelizacji ustaw podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Zmiany dotyczą tzw. podatku od dużych korporacji. Z minimalnego podatku dochodowego wyłączone zostaną podmioty o specyficznym profilu działalności, w przypadku których niski poziom dochodowości nie jest związany z unikaniem opodatkowania. Chodzi np. o firmy z branż energetycznej i wydobywczej.

Minimalny podatek dochodowy ma być obliczany w skali roku i dotyczyć polskich spółek oraz zakładów podmiotów zagranicznych, które ponoszą straty ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych lub wykazują niski (do 1 proc.) wskaźnik dochodowości w ramach działalności operacyjnej. Podstawa opodatkowania będzie mogła być pomniejszana o odliczenia zmniejszające podstawę opodatkowania (wyjątek to ulga na złe długi) oraz dochody zwolnione w SSE albo na podstawie decyzji o wsparciu inwestycji.

Danina wynosić ma 10 proc. podstawy opodatkowania, która będzie co do zasady sumą:

  • 4 proc. wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych;
  • kosztów finansowania dłużnego przekraczających 30 proc. EBITDA, poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych;
  • odroczonego podatku dochodowego skutkującego zwiększeniem zysku brutto/zmniejszeniem straty netto;
  • poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych kosztów nabycia określonych usług albo praw niematerialnych przekraczających 3 mln zł + 5 proc. EBITDA.

Zgodnie z projektem, który w ubiegłym tygodniu trafił do Sejmu, z nowego podatku wyłączeni zostać mają m.in. podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności (przez pierwsze 3 lata działalności), przedsiębiorstwa finansowe oraz firmy, które zanotowały spadek przychodów na poziomie 30 proc. w skali roku. Danina nie obejmie też firm, które nie posiadają spółek zależnych i których wspólnikami są jedynie osoby fizycznie – takie przedsiębiorstwa stanowią w Polsce ok. 90 proc. ogółu podatników podatku CIT.

Teraz w ramach rządowej autopoprawki wyłączenia z opodatkowania mają zostać rozszerzone. Jak tłumaczy rząd, chodzi o podmioty o specyficznym profilu działalności, u których niski poziom dochodowości nie jest efektem unikania opodatkowania, ale wynika z istoty oraz szczególnych uwarunkowań prowadzonej działalności.

„Dotyczy to przypadków, gdy minimalny podatek dochodowy – ze względu na kształt umów międzynarodowych – nie może przeciwdziałać unikaniu opodatkowania (transport międzynarodowy statków morskich lub statków powietrznych) albo podatnik (osiągający niską zyskowność) nie ma swobody ustalania ceny, gdyż jest ona regulowana przez państwo (energia) lub jest uzależniona od notowań na światowych rynkach (kopaliny)” – czytamy w rządowym komunikacie.

Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt trafił do Sejmu 8 września 2021 r.

Większość nowych przepisów miałaby wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

INNE Z TEJ KATEGORII

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

Kolejny pomysł na składkę zdrowotną

Polska 2050 zaproponowała swoją wersję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracujących na etacie. Stawka miałaby być uzależniona od przychodów.
2 MIN CZYTANIA

Wojna cenowa dyskontów poszerzy się o VAT?

Sieć dyskontów Aldi zapowiedziała, że nie podniesie w kwietniu cen podstawowych produktów o równowartość VAT, w związku z planowaną podwyżką stawki tego podatku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA