fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumMinister Kwieciński uważa, że spadek PMI ma charakter jednorazowy

Minister Kwieciński uważa, że spadek PMI ma charakter jednorazowy

– Twarde dane gospodarcze z ostatnich tygodni oraz odczyty indeksów PMI dla przemysłu w Niemczech, Francji i strefie euro pozwalają sądzić, że taki spadek w przypadku Polski ma charakter jednorazowej, nietypowej obserwacji – poinformował Kwieciński.

Minister dodaje, że wrześniowe dane GUS, które wykazywały wzrost produkcji przemysłowej, nie potwierdzają złej kondycji polskiej gospodarki.

– Po drugie, dobre wyniki indeksu PMI, czyli wzrosty, notowane są dla strefy euro, Francji oraz Niemiec – naszych głównych partnerów handlowych, a wśród krajów pozaeuropejskich, m.in. w Chinach czy w USA – dodał minister.

Kwieciński zauważył, że otrzymujemy rozbieżne sygnały w krótkim czasie. W zeszły piątek niemiecka agencja ratingowa Scope Ratings potwierdziła długoterminowy rating dla Polski na poziomie A+ ze stabilną perspektywą, a już w poniedziałek napłynęły informacje z firmy IHS Markit, która podała wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu (ten z poziomu 47,8 pkt we wrześniu, spadł do poziomu 45,6 w październiku). Więcej o wskaźniku PMI pisaliśmy tutaj.

Minister Kwieciński wskazał kwesie, na które zwróciła uwagę agencja. Są to m.in.: silny i trwały średnioroczny wzrost gospodarczy, który dla lat 2009-2018 wyniósł 3,5 pp; udane zmniejszenie deficytu rachunku obrotów bieżących w latach 2015-2018 (do poziomu 0,6% PKB), a także jego dalsza poprawa w trakcie pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku (do poziomu 0,3% PKB); dodatni wpływ środków europejskich na krajową gospodarkę, który działa także stabilizująco na budżet państwa; obniżenie kosztów obsługi zadłużenia (spadek do poziomu 2,95% na koniec 2018 r. z 4,02 pp w 2014 r.).

Agencja wspomniała także o wyzwaniach, z jakimi polska gospodarka musi się zmierzyć. Jest to między innymi konieczność zwiększenia stopy oszczędności, czy też czynniki demograficzne, które wpływają na rynek pracy i finanse publiczne.

– Pełna zgoda. Te wyzwania zidentyfikowaliśmy w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i przygotowaliśmy rozwiązania, które mają na nie odpowiadać, na przykład Pracownicze Plany Kapitałowe, przekształcenie OFE w IKE czy Program Rodzina 500 plus – podsumował Kwieciński.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA