fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaMinister Sasin skomentował koszt dekarbonizacji

Minister Sasin skomentował koszt dekarbonizacji

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wyraził przekonanie, że forsowanie pakietu klimatycznego przez europejskie elity to katastrofalny błąd.

Minister Sasin powołując się na raport przygotowany przez ekspertów Banku Pekao SA powiedział, że do 2030 r. łączny koszt pakietu Fit for 55 wyniesie aż 64 tys. zł na każdego obywatela Polski. Dla czteroosobowej rodziny będzie to ponad ćwierć miliona złotych.
– Ten koszt jest porażający, może sięgnąć nawet 2,4 bln złotych do 2030 r. Jest to aż o 900 mld złotych więcej wobec scenariusza redukcji emisji o 40 proc. (Fit for 40) – powiedział wicepremier.

Polityk podkreślił, że rosnące ceny energii to jeden z kosztów członkostwa Polski w Unii Europejskiej i dodał, że dzisiaj cena ta jest „za bardzo wyśrubowana”, a spełnienie wymogów Brukseli będzie wymagało przeprowadzenia przez nas rewolucji elektroenergetycznej.
– Dziś nasza energetyka jest oparta na węglu w 70 proc. Tymczasem UE oczekuje od nas nie jakichś kosmetycznych zmian, ale gigantycznej i niezwykle kosztownej rewolucji. Moim zdaniem koszt pakietu klimatycznego jest nie do udźwignięcia przez Polaków – ocenił Jacek Sasin.

W związku z powyższym wicepremier wezwał europejskie elity i „unijnych technokratów” do oprzytomnienia i zweryfikowania stanowiska Brukseli, bo „potrzebne nakłady inwestycyjne są nie od udźwignięcia samodzielnie dla firm, gospodarstw domowych i państwa”.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA