fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaMinister Sasin skomentował koszt dekarbonizacji

Minister Sasin skomentował koszt dekarbonizacji

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wyraził przekonanie, że forsowanie pakietu klimatycznego przez europejskie elity to katastrofalny błąd.

Minister Sasin powołując się na raport przygotowany przez ekspertów Banku Pekao SA powiedział, że do 2030 r. łączny koszt pakietu Fit for 55 wyniesie aż 64 tys. zł na każdego obywatela Polski. Dla czteroosobowej rodziny będzie to ponad ćwierć miliona złotych.
– Ten koszt jest porażający, może sięgnąć nawet 2,4 bln złotych do 2030 r. Jest to aż o 900 mld złotych więcej wobec scenariusza redukcji emisji o 40 proc. (Fit for 40) – powiedział wicepremier.

Polityk podkreślił, że rosnące ceny energii to jeden z kosztów członkostwa Polski w Unii Europejskiej i dodał, że dzisiaj cena ta jest „za bardzo wyśrubowana”, a spełnienie wymogów Brukseli będzie wymagało przeprowadzenia przez nas rewolucji elektroenergetycznej.
– Dziś nasza energetyka jest oparta na węglu w 70 proc. Tymczasem UE oczekuje od nas nie jakichś kosmetycznych zmian, ale gigantycznej i niezwykle kosztownej rewolucji. Moim zdaniem koszt pakietu klimatycznego jest nie do udźwignięcia przez Polaków – ocenił Jacek Sasin.

W związku z powyższym wicepremier wezwał europejskie elity i „unijnych technokratów” do oprzytomnienia i zweryfikowania stanowiska Brukseli, bo „potrzebne nakłady inwestycyjne są nie od udźwignięcia samodzielnie dla firm, gospodarstw domowych i państwa”.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA