fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaBiznesMinisterstwo Finansów o spadku inflacji

Ministerstwo Finansów o spadku inflacji

Główny ekonomista w Ministerstwie Finansów Łukasz Czernicki powiedział, że dzisiaj bardzo trudno mówić, kiedy spadnie inflacja w Polsce, ale raczej nie stanie się to wcześniej niż w 2023 r.

Ekonomista w rozmowie z PAP Biznes powiedział, że nowa prognoza rządu w ramach Aktualizacji Programu Konwergencji pojawi się dopiero w okolicach kwietnia i choć rząd na bieżąco kalkuluje inflację, to nie chce publikować oficjalnych prognoz, żeby ich co chwilę nie aktualizować.

— Rynek zakłada, że inflacja w 2022 r. wyniesie średniorocznie ok. 7-8 proc. Nasza ostatnia prognoza na poziomie 3,3 proc. jest oczywiście zupełnie odklejona od obecnej rzeczywistości, ale w momencie jej tworzenia, mieściła się w konsensusie rynkowym. Dopiero formułujemy nowe prognozy, teraz mogę tylko wesprzeć się tym, co prognozują ekonomiści rynkowi. Prognozowanie inflacji jest obecnie bardzo trudne, w obecnej sytuacji jest dużo czynników, które trochę wymykają się tradycyjnej prognozie. Mowa tu np. o zakłóceniach w łańcuchach dostaw, czy dynamicznie rosnących cenach surowców energetycznych — powiedział Czernicki.

Ekspert resortu finansów zapewnił również, że tarcza antyinflacyjna ma nie dopuścić do przyspieszenia spirali płacowo-celowej i spadek inflacji powinien nastąpić w 2023 r., choć dla tej prognozy to 2022 r. jest kluczowy. Nie jest natomiast wykluczone, że jeśli sytuacja nie będzie się poprawiać, lub w jakiś sposób wymykać spod kontroli, to rząd przedłuży niektóre działania w ramach tarczy.

Źródło: PAP Biznes

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA