fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiMinisterstwo Finansów planuje progresywny podatek Belki

Ministerstwo Finansów planuje progresywny podatek Belki

Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego, w wywiadzie dla Business Insider Polska stwierdziła, że resort ma w planach przemianę podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) na podatek progresywny.

– Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny – postraszyła Katarzyna Szwarc.

Całkowicie przeciwna temu pomysłowi jest Konfederacja, która kilkanaście dni temu zaproponowała likwidację tego podatku.

– Polacy powinni po raz kolejny zacząć bać się o swoje portfele – stwierdził poseł Michał Urbaniak. – Konfederacja już kilkanaście dni temu mówiła o tym, by zachęcić Polaków do oszczędzania i inwestowania, należy znieść podatek Belki.

Politycy wskazują, że przyczyny dzisiejszej inflacji leżą w masowym dodruku pieniądza w trakcie pandemii, co poskutkowało zbyt dużym nadmiarem pieniądza na rynku. W ich ocenie najlepszym rozwiązaniem tego problemu powinno być wycofywanie pieniędzy z rynku poprzez zachęcanie Polaków do oszczędzania i inwestycji. A w tym w ich ocenie przeszkadza podatek Belki.

– Rząd PiS jest jak takie dziecko, chore na zapalenie płuc i jeszcze z mokrą głową na balkon, czyli robi dokładnie to, czego robić nie powinno, bo tylko pogorszy swoją sytuację – stwierdził Tomasz Grabarczyk z Konfederacji. – Tylko Konfederacja ma odwagę mówić o tym, że trzeba podejmować decyzje, które są decyzjami skutecznymi w walce z inflacją. Dzisiaj mówimy, że trzeba zlikwidować podatek Belki, który jest hamulcem powstrzymującym Polaków od oszczędzania, a dzisiaj oszczędzanie i inwestowanie jest potrzebne, żeby zwalczyć inflację.

Politycy Konfederacji regularnie przedstawiają rozwiązania antyinflacyjne, które bardzo wyraźnie różnią się od działań rządu. Obok likwidacji podatku Belki, konfederaci apelują o zmniejszenie opodatkowania paliwa, węgla i energii elektrycznej w ramach pakietu trzech ustaw: Tanie Paliwo, Tani Węgiel i Prąd bez VAT. Na dodatek Konfederacja w całości głosowała przeciwko 14 emeryturze oraz dodatku węglowym. Jej liderzy upatrują szansę na zwalczenie inflacji w obniżkach podatków, oszczędzaniu i redukcji redystrybucji publicznych pieniędzy.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA