fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiMinisterstwo Finansów planuje progresywny podatek Belki

Ministerstwo Finansów planuje progresywny podatek Belki

Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego, w wywiadzie dla Business Insider Polska stwierdziła, że resort ma w planach przemianę podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki) na podatek progresywny.

– Uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję, czy podatek od zysków kapitałowych nie powinien w przyszłości być progresywny – postraszyła Katarzyna Szwarc.

Całkowicie przeciwna temu pomysłowi jest Konfederacja, która kilkanaście dni temu zaproponowała likwidację tego podatku.

– Polacy powinni po raz kolejny zacząć bać się o swoje portfele – stwierdził poseł Michał Urbaniak. – Konfederacja już kilkanaście dni temu mówiła o tym, by zachęcić Polaków do oszczędzania i inwestowania, należy znieść podatek Belki.

Politycy wskazują, że przyczyny dzisiejszej inflacji leżą w masowym dodruku pieniądza w trakcie pandemii, co poskutkowało zbyt dużym nadmiarem pieniądza na rynku. W ich ocenie najlepszym rozwiązaniem tego problemu powinno być wycofywanie pieniędzy z rynku poprzez zachęcanie Polaków do oszczędzania i inwestycji. A w tym w ich ocenie przeszkadza podatek Belki.

– Rząd PiS jest jak takie dziecko, chore na zapalenie płuc i jeszcze z mokrą głową na balkon, czyli robi dokładnie to, czego robić nie powinno, bo tylko pogorszy swoją sytuację – stwierdził Tomasz Grabarczyk z Konfederacji. – Tylko Konfederacja ma odwagę mówić o tym, że trzeba podejmować decyzje, które są decyzjami skutecznymi w walce z inflacją. Dzisiaj mówimy, że trzeba zlikwidować podatek Belki, który jest hamulcem powstrzymującym Polaków od oszczędzania, a dzisiaj oszczędzanie i inwestowanie jest potrzebne, żeby zwalczyć inflację.

Politycy Konfederacji regularnie przedstawiają rozwiązania antyinflacyjne, które bardzo wyraźnie różnią się od działań rządu. Obok likwidacji podatku Belki, konfederaci apelują o zmniejszenie opodatkowania paliwa, węgla i energii elektrycznej w ramach pakietu trzech ustaw: Tanie Paliwo, Tani Węgiel i Prąd bez VAT. Na dodatek Konfederacja w całości głosowała przeciwko 14 emeryturze oraz dodatku węglowym. Jej liderzy upatrują szansę na zwalczenie inflacji w obniżkach podatków, oszczędzaniu i redukcji redystrybucji publicznych pieniędzy.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA