Ministertwo Finansów apeluje do Polaków, aby ci upominali się o paragony za kupiony towar lub usługę.

jarmoluk.Pixabay

Resort finansów podał dane Krajowej Administracji Skarbowej, z których wynika, że w trakcie przeprowadzonych od 4 lipca do 28 sierpnia 2022 r. 32 227 kontroli w formie nabycia sprawdzającego aż co czwarty przedsiębiorca nie wystawił paragonu. KAS wystawiła łącznie 7666 mandatów na kwotę niemal 9 mln zł.

„Paragon, choć może wydawać się mało ważnym kawałkiem papieru, ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, aby uniknąć zapłacenia podatków, nie wydają paragonów lub wydają nieprawidłowe (np. tzw. paragon kelnerski), a nawet zbierają paragony pozostawione przez klientów, by je anulować. Zdarza się, że porzucone paragony służą także „jako podkładki” do wystawiania tzw. pustych faktur i wyłudzania podatku VAT” – wyjaśniono w komunikacie prasowym Ministerstwa Finansów.

Same kontrole w formie nabyć sprawdzających mogą być przeprowadzone przez pracowników lub funkcjonariuszy urzędów skarbowych i urzędów celno-skarbowych, którzy na potrzeby dokumentacji mogą wykonywać zdjęcia, filmy i nagrywać dźwięk w kontrolowanych miejscach. Za niewystawienie paragonu przedsiębiorcom grozi kara grzywny w wysokości nawet 15 050 zł.

W informacji prasowej resort finansów apeluje do przedsiębiorców o wystawianie paragonów, a do klientów – o ich przyjmowanie. Ministerstwo wskazuje tutaj, że przedsiębiorcy, którzy uchylają się od tego obowiązku są nieuczciwi wobec wszystkich obywateli, bo w ten sposób nie dokładają się do budżetu państwa. Poza tym są nieuczciwi wobec innych przedsiębiorców.

„Pilnowanie paragonów pomaga zmniejszać tzw. „szarą strefę”, przez którą tracimy wszyscy jako obywatele. Warto jednak pamiętać, że dokument ten zabezpiecza także nasz prywatny interes. Przede wszystkim ułatwia złożenie reklamacji, ale również dzięki niemu porównamy ceny i sprawdzimy, czy transakcja została rozliczona prawidłowo. Łatwiej też będzie oddać zakupiony towar, np. gdy okaże się wadliwy” – wskazano.

MF

Poprzedni artykułWyższe składki ZUS dla małych przedsiębiorców
Następny artykułUnia planuje interwencje na rynku energetycznym