fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy nie zdążą z wnioskami o dotację. Ministerstwo nie chce przedłużyć terminu

Przedsiębiorcy nie zdążą z wnioskami o dotację. Ministerstwo nie chce przedłużyć terminu

Coś niedobrego zaczyna się dziać z konkursami, w których mogą brać udział przedsiębiorcy liczący na to, że łatwo i prawnie otrzymają unijne pieniądze na rozwój swoich firm. Dodatkowe 10 milionów na tzw. innowacje w firmach może się okazać nie do wzięcia, bo rząd zakreślił zbyt krótkie ramy czasowe na złożenie wniosków. Na dodatek upiera przy tym, że tak jak jest, jest dobrze.

Konkurs na środki na wdrażanie innowacji przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach kończącego się Programu Polska Wschodnia 2014-2020 nie powinien już niczym zaskakiwać. Pieniądze z niego mają – w założeniu – wzmocnić małe i średnie firmy, które ewidentnie ucierpiały w wyniku koronakryzysu COVID-19, a teraz przez działania wojenne na Ukrainie.

W ramach konkursu można uzyskać dotację do 10 mln złotych, ale wnioski przedsiębiorcy mogą składać tylko od 12 lipca do 5 sierpnia 2022 r. Czasu na złożenie ich jest więc tak mało, że zauważyli to nawet posłowie podczas obrad Sejmu – przedsiębiorcy będą musieli przecież dołączyć do wniosków wszystkie wymagane decyzje administracyjne, a czas na to ogranicza się do nieco ponad trzech i pół tygodnia. To mało, bo przecież mali i średniej wielkości przedsiębiorcy najczęściej nie korzystają z wyspecjalizowanych w przygotowywaniu wniosków firm – taka usługa kosztuje dodatkowo i ich na to nie stać.

Odpowiedzialnym za organizację rzeczonego programu jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Budżet konkursu to co prawda 30 mln złotych, ale biorąc pod uwagę, że jesteśmy na etapie zamykania programu Polska Wschodnia, pojawiają się oszczędności w ramach różnych innych działań i będziemy zwiększać ten budżet. Zakładamy, że nawet drugie tyle środków może się pojawić. Chcemy więc stworzyć też listę rezerwową projektów do dofinansowania – mówiła w sejmie wiceminister Jarosińska-Jedynak, co zacytowała Polska Agencja Prasowa.

Wszystko jest w porządku

Ministerstwo uważa, że wszystko jest w najlepszym porządku. Konkurs został przecież ogłoszony 31 maja br. i już wtedy przedsiębiorcy mieli możliwość zapoznania się z dokumentacją konkursową, wnioskiem aplikacyjnym oraz wymaganymi dokumentami niezbędnymi do przedłożenia wraz z nim. Jest też podobno łatwiej, bo wystarczy udowodnić innowacyjność projektu firmy na skalę przedsiębiorstwa, a nie całego regionu, jak było wcześniej. Według oświadczenia ministerstwa „kwestia związana z uzyskaniem pożyczki na realizację danej inwestycji jest obligatoryjna dopiero w momencie podpisania umowy z wnioskodawcą, a nie złożenia dokumentów (…) i jeśli przedsiębiorcy dobrze przemyślą swoje projekty, zgodnie z założeniami konkursu, to czas na złożenie wniosków jest wystarczający”.

Szkoda, że ministerstwo upiera się „przy swoim” nie wsłuchując się nie tylko w głos przedsiębiorców, ale nawet własnych posłów klubowych, którzy krytykowali w Sejmie sposób przeprowadzania tego konkursu. Takie postawy odbierane są jako arogancja władzy i źle rokują na przyszłość.

Zasady konkursu: https://www.polskawschodnia.gov.pl/

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA