fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaZdrowieMinisterstwo Zdrowia zarabia setki milionów na sprzedaży krwi za granicę

Ministerstwo Zdrowia zarabia setki milionów na sprzedaży krwi za granicę

Polski rząd sprzedaje zagranicznym kontrahentom co rok setki tysięcy litrów osocza krwi.

Według informacji opublikowanych na Twitterze przez ekonomistę Rafała Mundrego, Ministerstwo Zdrowia sprzedaje sięgające 268 tysięcy litrów nadwyżki osocza krwi i tylko w poprzednim roku zarobiło w ten sposób 191 milionów złotych. Oznacza to, że każdy litr kosztuje ok. 713 złotych. Resort podkreśla, że nie jest to sprzedaż osocza, a jedynie „wydanie za opłatą” zgromadzonych nadwyżek.

Ministerstwo wyjaśnia, że środki finansowe z wydania osocza za opłatą mają na celu pokrycie kosztów związanych z pobieraniem, badaniem, przechowywaniem oraz przygotowywaniem krwi i jej składników. Dodatkowo, pozyskane w ten sposób fundusze zostają przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w tym na inwestycje.

Z początkiem przyszłego roku mają wejść w życie nowe przepisy, które pozwolą osobom regularnie oddającym osocze na wzięcie 48 dodatkowych dni płatnego wolnego w pracy w ciągu roku. Będzie to dzień pobrania krwi oraz kolejny, a można to robić nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Koszty dni wolnych honorowego dawcy krwi pokrywa jego pracodawca.

twitter.com/RafalMundry

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Zmodyfikowana genetycznie żywność dopuszczona w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy rolnicy są zadowoleni, protesty natomiast podnieśli aktywiści ekologiczni. Szkoda tylko, że konsumentów nikt o zdanie nie zapytał.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA