fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowieMinisterstwo Zdrowia zarabia setki milionów na sprzedaży krwi za granicę

Ministerstwo Zdrowia zarabia setki milionów na sprzedaży krwi za granicę

Polski rząd sprzedaje zagranicznym kontrahentom co rok setki tysięcy litrów osocza krwi.

Według informacji opublikowanych na Twitterze przez ekonomistę Rafała Mundrego, Ministerstwo Zdrowia sprzedaje sięgające 268 tysięcy litrów nadwyżki osocza krwi i tylko w poprzednim roku zarobiło w ten sposób 191 milionów złotych. Oznacza to, że każdy litr kosztuje ok. 713 złotych. Resort podkreśla, że nie jest to sprzedaż osocza, a jedynie „wydanie za opłatą” zgromadzonych nadwyżek.

Ministerstwo wyjaśnia, że środki finansowe z wydania osocza za opłatą mają na celu pokrycie kosztów związanych z pobieraniem, badaniem, przechowywaniem oraz przygotowywaniem krwi i jej składników. Dodatkowo, pozyskane w ten sposób fundusze zostają przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w tym na inwestycje.

Z początkiem przyszłego roku mają wejść w życie nowe przepisy, które pozwolą osobom regularnie oddającym osocze na wzięcie 48 dodatkowych dni płatnego wolnego w pracy w ciągu roku. Będzie to dzień pobrania krwi oraz kolejny, a można to robić nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Koszty dni wolnych honorowego dawcy krwi pokrywa jego pracodawca.

twitter.com/RafalMundry

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Jest życie poza Unią! Europejskie państwa zawarły potężną umowę z Indiami

Kraje należące do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zawarły porozumienie z Indiami, które ma zapewnić znaczne zwiększenie wzajemnej wymiany handlowej.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska sfinansowała sprzęt do tłumienia demonstracji

Finansowane z unijnego budżetu senegalskie jednostki specjalne krwawo pacyfikują demonstracje, których uczestnicy sprzeciwiają się autorytarnym zapędom obecnego prezydenta.
2 MIN CZYTANIA