fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaBiznesMleczarze przeciwko nowemu podatkowi

Mleczarze przeciwko nowemu podatkowi

Polscy mleczarze sprzeciwiają się projektowi ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

W Sejmie kontynuowane są prace nad projektem ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Związek Polskich Przetwórców Mleka postrzega te działanie, jako zagrożenie dla branży oraz całego rolnictwa.

Fundusz Ochrony Rolnictwa to nowy podatek

Zgodnie z założeniami rządu Fundusz Ochrony Rolnictwa ma gwarantować zabezpieczenie dla rolników, którzy nie otrzymają zapłaty za dostarczone produkty z powodu bankructwa podmiotu skupującego. Według ZPPM obecny format FOR to nic innego, jak nowy podatek pod płaszczykiem ubezpieczenia, bo fundusz ma być finansowany przez samych rolników przez potrącanie 0,125 proc. netto z faktur za dostawy towarów i przekazanie tych środków na rachunek bankowy zarządzany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Przede wszystkim trzeba jasno powiedzieć, że Idea ochrony dostawców produktów rolnych przed niezawinioną utratą dochodów jest nam bliska. Nie oznacza to jednak, że powinno się ją realizować poprzez nakładanie dodatkowych, obowiązkowych obciążeń na rolników, mających de facto charakter podatku. Pomysł przymusowego odbierania środków zarobionych przez rolników (i to za pośrednictwem podmiotów skupujących) i przekazywania ich na fundusz, z którego wpłacający rolnicy być może nigdy nie będą korzystać, jest zły w swoich założeniach, a w obecnej sytuacji gospodarczej jest zły podwójnie. Takie rozwiązanie de facto oznacza obciążenie rolników kosztami cudzych, nieudolnych, albo nierzadko celowych i patologicznych działań, co jest rozwiązaniem nieuczciwym w stosunku do producentów

– napisano w stanowisku ZPPM przekazanym do Przewodniczących wszystkich klubów i kół poselskich oraz do Przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ZPPM uważa, że proponowany kształt funduszu jest niesprawiedliwy, bo miałyby się na niego składać wszystkie branże spożywcze, przez co na przykład producenci mleka musieliby finansować straty poniesione przez dostawców innych surowców rolno-spożywczych.

Poza tym, według przetwórców mleka liczba uprawnionych do uzyskania rekompensat będzie większa od liczby wpłacających na FOR i tłumaczą oni, że wpłaty na Fundusz będą przekazywane przez podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych i będące jednocześnie płatnikami podatku VAT, natomiast z rekompensat będą korzystać wszystkie podmioty prowadzące wyżej wymienioną działalność, czyli także takie, które nie są płatnikami VAT.

ZPPM wzywa do zaprzestania prac nad projektem ustawy o FOR i zamiast tego proponuje wprowadzenie dobrowolnych polis dla producentów rolnych od skutków niewypłacalności podmiotów skupujących płody rolne. Takie ubezpieczenia mogłyby być obsługiwane np. przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub inną państwową instytucję finansową.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA