fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesMłode firmy mogą już skorzystać z pomocy

Młode firmy mogą już skorzystać z pomocy

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego br. dotyczące wsparcia firm poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U 2021 r. poz.371) daje wreszcie także młodym przedsiębiorcom możliwość otrzymania rekompensat za ograniczenia bądź zamknięcie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Postulował o to Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Poprzednie rozporządzenie, choć formalnie dawało możliwość skorzystania ze wsparcia młodym firmom, było w tym względzie jednak dalece niedoskonałe.

– Zostało one skonstruowane tak, że przedsiębiorcy musieli porównywać ze sobą miesiące w których zakazano im działalności. Większość przedsiębiorców nie była więc w stanie wykazać 40 proc. spadku przychodów – wyjaśnia Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, który skutecznie postulował (pismem do wicepremiera Jarosława Gowina: LINK) o taką zmianę, by można było porównywać spadki obrotów do miesiąca września 2020 roku.
Nowe rozporządzenie nareszcie daje już taką możliwość: porównania obecnych przychodów do września 2020 roku, czyli do ostatniego miesiąca, gdy obowiązywały niewielkie obostrzenia epidemiczne.
Dzięki temu wiele firm, które powstały dopiero w 2020 może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, czy dopłatę do wynagrodzeń pracowników. Co istotne, rozporządzenie daje możliwość uzyskania wsparcia także za grudzień i styczeń.

Źródło: Biuro Prasowe Rzecznika MŚP

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA