fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaBiznesMłode firmy mogą już skorzystać z pomocy

Młode firmy mogą już skorzystać z pomocy

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego br. dotyczące wsparcia firm poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U 2021 r. poz.371) daje wreszcie także młodym przedsiębiorcom możliwość otrzymania rekompensat za ograniczenia bądź zamknięcie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Postulował o to Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Poprzednie rozporządzenie, choć formalnie dawało możliwość skorzystania ze wsparcia młodym firmom, było w tym względzie jednak dalece niedoskonałe.

– Zostało one skonstruowane tak, że przedsiębiorcy musieli porównywać ze sobą miesiące w których zakazano im działalności. Większość przedsiębiorców nie była więc w stanie wykazać 40 proc. spadku przychodów – wyjaśnia Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, który skutecznie postulował (pismem do wicepremiera Jarosława Gowina: LINK) o taką zmianę, by można było porównywać spadki obrotów do miesiąca września 2020 roku.
Nowe rozporządzenie nareszcie daje już taką możliwość: porównania obecnych przychodów do września 2020 roku, czyli do ostatniego miesiąca, gdy obowiązywały niewielkie obostrzenia epidemiczne.
Dzięki temu wiele firm, które powstały dopiero w 2020 może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, czy dopłatę do wynagrodzeń pracowników. Co istotne, rozporządzenie daje możliwość uzyskania wsparcia także za grudzień i styczeń.

Źródło: Biuro Prasowe Rzecznika MŚP

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Rynek piwny odczuwa skutki kryzysu

W związku ze spowolnieniem gospodarczym rynek piwny w Polsce nie radzi sobie najlepiej, a dowodem tego jest upadek kolejnego browaru.
< 1 MIN CZYTANIA

Marksizmem w przedsiębiorców i w nasz system wartości! [WYWIAD]

O renesansie idei marksistowskich, spustoszeniu, jakie przynosi nie tylko gospodarce i naszym biznesom, ale także rodzinom i całej zachodniej cywilizacji, oraz o sposobach walki z tym niezwykle groźnym zjawiskiem rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
12 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA