Nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego br. dotyczące wsparcia firm poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U 2021 r. poz.371) daje wreszcie także młodym przedsiębiorcom możliwość otrzymania rekompensat za ograniczenia bądź zamknięcie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Postulował o to Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Poprzednie rozporządzenie, choć formalnie dawało możliwość skorzystania ze wsparcia młodym firmom, było w tym względzie jednak dalece niedoskonałe.

– Zostało one skonstruowane tak, że przedsiębiorcy musieli porównywać ze sobą miesiące w których zakazano im działalności. Większość przedsiębiorców nie była więc w stanie wykazać 40 proc. spadku przychodów – wyjaśnia Adam Abramowicz, rzecznik MŚP, który skutecznie postulował (pismem do wicepremiera Jarosława Gowina: LINK) o taką zmianę, by można było porównywać spadki obrotów do miesiąca września 2020 roku.
Nowe rozporządzenie nareszcie daje już taką możliwość: porównania obecnych przychodów do września 2020 roku, czyli do ostatniego miesiąca, gdy obowiązywały niewielkie obostrzenia epidemiczne.
Dzięki temu wiele firm, które powstały dopiero w 2020 może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, czy dopłatę do wynagrodzeń pracowników. Co istotne, rozporządzenie daje możliwość uzyskania wsparcia także za grudzień i styczeń.

Źródło: Biuro Prasowe Rzecznika MŚP

Poprzedni artykułWielka armia polskich misjonarzy
Następny artykułUwaga: od maja mandat od fiskusa nawet 14 tys. zł!