fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaŚwiatMłodzi Chińczycy szukają pracy na Tinderze. Platforma randkowa stała się networkingową

Młodzi Chińczycy szukają pracy na Tinderze. Platforma randkowa stała się networkingową

Młodzi bezrobotni Chińczycy, w obliczu rosnącego bezrobocia wśród absolwentów, coraz częściej wykorzystują aplikację randkową do poszukiwania ofert pracy. Trend ten wywołuje jednak zaniepokojenie użytkowników platformy i samego Tindera.

Miesiąc po ukończeniu studiów z zakresu mody Songsong miała wrażenie, że jej poszukiwania pracy prowadzą donikąd. Mieszkanka Pekinu aplikowała na ponad 30 stanowisk za pośrednictwem poczty elektronicznej i portali z ofertami pracy, ale nie otrzymała ani jednej odpowiedzi. Songsong postanowiła więc wypróbować inną platformę – aplikację randkową Tinder. 22-latka zaczęła aktualizować swoje zdjęcia profilowe zastępując selfie wiadomościami pisanymi dużymi czerwonymi literami: „Czy komuś brakuje pracowników? Obecnie szukam pracy. Zatrudnij mnie”. „Natknęłam się na różnego rodzaju ogłoszenia i profile na Tinderze” – powiedziała Songsong, która postanowiła używać pseudonimu ze względu na ochronę prywatności. „Po prostu pomyślałam: dlaczego nie zareklamować się tutaj, aby zwiększyć swoje szanse?”.

Songsong jest jedną z osób wśród rosnącej liczby Chińczyków, którzy używają Tindera do poszukiwania ofert pracy w związku ze wzrostem bezrobocia wśród absolwentów uczelni. Zgodnie z danymi Narodowego Biura Statystycznego stopa bezrobocia wśród młodych Chińczyków przekroczyła w tym roku 20 proc., w związku z czym świeżo upieczeni absolwenci stosują różnego rodzaju taktyki, aby zdobyć przewagę na rynku pracy – od zdobywania wyższych stopni naukowych po szukanie pomocy u znajomych. Korzystanie z Tindera to najnowszy sposób na przyciągnięcie uwagi potencjalnych pracodawców.

Aplikacje randkowe coraz bardziej popularne

Według danych platformy analitycznej Data.ai w roku 2022 w Chinach istniało 275 aplikacji randkowych (w 2017 r. było ich 81). Nie wiadomo dokładnie, ilu młodych Chińczyków korzysta z Tindera, ale aplikacja jest bardziej popularna niż inne międzynarodowe platformy randkowe, takie jak np. Bumble i Hinge, mimo że nie jest oficjalnie dostępna w Chinach. Trudność w dostępie do Tindera jest w rzeczywistości jednym z powodów, dla których niektórzy młodzi Chińczycy uważają go za idealną platformę networkingową. Baza użytkowników jest ukierunkowana na osoby, które studiowały za granicą lub pracują dla międzynarodowych firm. Zdaniem użytkowników w przeciwieństwie do LinkedIn, Tinder tworzy bardziej intymną atmosferę, ponieważ pierwsza rozmowa zwykle zaczyna się od życia osobistego. W rzeczywistości niektórzy użytkownicy zaczęli używać Tindera jako bezpośredniego zamiennika LinkedIn, który wycofał się z chińskiego rynku w maju. Aplikacja posiada kilka funkcji, które czynią ją przydatną dla osób poszukujących pracy, np. w przeciwieństwie do Hinge pozwala użytkownikom łączyć się z osobami spoza ich najbliższego kręgu społecznego. Dodatkowo aplikacja umożliwia sprawdzanie użytkowników na podstawie ich płci, wieku i zainteresowań, nazwy pracodawców i uniwersytetów.

Networkingowy przewodnik po Tinderze

W czerwcu szczyty popularności na chińskiej platformie społecznościowej Xiaohongshu odnotowywał post pt. „Wskazówki, jak znaleźć pracę na Tinderze”, który przyciągnął ogromną uwagę obserwujących i zgromadził tysiące polubień, dzięki czemu szybko został okrzyknięty jako najlepszy przewodnik po sieci Tinder. W poście użytkowniczka – pisząca pod pseudonimem Bagel – dała sześć głównych rad, jak używać Tindera w celach zawodowych, a mianowicie: dobieraj się tylko z mężczyznami z branży docelowej; rozpocznij rozmowę, pytając drugą osobę o jej pracę; stopniowo dziel się swoimi problemami i proś o radę drugą osobę; spraw, by partner poczuł się jak „człowiek sukcesu”, ponieważ wtedy będzie bardziej skłonny ci pomóc; okaż wdzięczność zapraszając mężczyznę na kolację i dając mu prezent; spróbuj celować do mężczyzn o określonych typach osobowości na Myers-Briggs Type Indicator – teście osobowości, który jest niezwykle popularny w Chinach.

Pod koniec postu Bagel wyjaśniła, że wykorzystała tę metodę, aby przekonać partnera z Tindera, by pomógł jej zredagować CV i polecił ją pracodawcom, a jej związek z mężczyzną był „czysto networkingowy”. „To naprawdę skuteczne” – napisała. „Czasami trzeba po prostu wykorzystać mężczyzn. W końcu mają już wystarczającą premię za płeć”.

Tymczasem rzecznik Tindera ostrzega, że użytkownicy próbujący wykorzystywać swoje konta do celów biznesowych naruszają wytyczne społeczności platformy i muszą się liczyć z blokadą bądź likwidacją konta.

Źródło:https://www.sixthtone.com/news
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA