fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajMłodzi lekarze w Polsce mają problem

Młodzi lekarze w Polsce mają problem

Absolwenci polskich uczelni medycznych mają problem ze znalezieniem placówek, w których mogą odbywać staż podyplomowy.

W Polsce brakuje placówek medycznych, które od pierwszego października mogą zaoferować absolwentom kierunków lekarskich i dentystycznych miejsca do stażu podyplomowego – alarmuje RMF FM. To między innymi skutek rosnącej liczby absolwentów medycyny, która jeszcze się zwiększy, bo od najbliższego roku akademickiego kierunek lekarski będzie prowadzić aż 39 uczelni w Polsce (sześć lat temu było ich 16). RMF FM wskazuje, że w 2023 roku w życie weszły też przepisy, przez które część szpitali straciła uprawnienia do organizowania staży podyplomowych.

Obecna sytuacja sprawia, że młodzi lekarze często muszą szukać staży z dala od miejsca zamieszkania, co wymusza na nich konieczność znacznego przeorganizowania życia.

Część moich znajomych, których dotyczy ten problem, jest w ciąży, część ma chorobę przewlekłą, bo pamiętajmy, że lekarz nie jest magicznie zdrowym człowiekiem, część ma kredyt na mieszkanie w dużym mieście. To są dziesiątki ludzkich historii. Spodziewamy się chaosu od października, chęci przenoszenia się, szukania miejsc. Ostrzegaliśmy przed tym problemem. liczymy ogromnie, że nagłośnienie tej sprawy sprawi, że za rok, dla przyszłego roku problem nie będzie tak dotkliwy, jak teraz

– powiedział na antenie RMF FM przewodniczący Porozumienia Rezydentów Sebastian Goncerz, który właśnie kończy swój staż.

W związku z tą trudną sytuacją młodzi lekarze planują dużą manifestację, która odbędzie się 20 września w Warszawie.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA