Co młodzi ludzie mogą zrobić dziś, by Europa była lepszym, bezpiecznym miejscem do życia? Jak radzić sobie świecie fake newsów i postprawdy? Jak zainspirować innych do włączenia się w działania na rzecz lokalnej zmiany? Czy rozwój technologiczny faktycznie wspiera rozwój młodych ludzi? Prywatność w cyfrowym świecie – czy to jeszcze możliwe? To tylko wybrane tematy, które będą omawiane podczas zbliżającego się Europejskiego Forum Młodych Liderów, wydarzenia będącego częścią Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Tylko do piątku 22 kwietnia br. trwa rejestracja.

Nauka oraz edukacja to jeden z wiodących tematów tegorocznego kongresu – głos w tej sprawie zabiorą między innymi analityczka trendów Natalia Hatalska, popularyzator nauki Tomasz Rożek, czy rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek. Dodatkowo tegoroczny Kongres oddaje głos młodemu pokoleniu i wsłuchuje się w to, co mają do powiedzenia. Wiele osób w wieku 18-30 lat już zarejestrowało się na Forum, by nie tylko debatować o tym, co ważne, ale by szukać sposobów na konkretne działania i rozwiązania.

Europejskie Forum Młodych Liderów zainauguruje debata „Europa i świat 2030” z udziałem młodzieży i politycznych liderów rozmawiających o najważniejszych celach oraz narzędziach społecznej i cywilizacyjnej zmiany. Tę kluczową rozmowę poprowadzi Paweł Poszytek – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. Udział w tej debacie zapowiedział m.in.  Rafał Sonik (prezes zarządu, Gemini Holding) czy Mikuláš Dzurinda – prezydent Centrum Studiów Europejskich a także Prezes Rady Ministrów Słowacji w latach 1998-2006 i minister spraw zagranicznych w latach 2010-2012.

Wśród ekspertów i ekspertek zaproszonych do rozmów z młodymi ludźmi podczas Forum znalazł się między innymi: Grzegorz Gruca, wiceprezes Polskiej Akcji Humanitarnej, z którym będą poruszane bieżące kwestie pomocy dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. W dyskusję włączy się także Agnieszka Legucka, analityczka ds. Rosji w programie Europa Wschodnia Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Wybiegając w przyszłość – jakie zdaniem młodych powinny być miasta w kolejnych dekadach i gdzie chcą żyć oraz pracować? Na te pytania będzie szukał odpowiedzi m.in. Kacper Nosarzewski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Nie zabraknie także tematów ekologicznych i klimatycznych, tak ważnych dla młodych ludzi – o nich będzie okazja rozmawiać m.in. z menedżerem, ekonomistą Michałem Kurtyką, byłym ministrem klimatu i środowiska czy Mirosławem Proppé, prezesem zarządu Fundacji WWF Polska. Uczestnicy zapoznają się również z opinią Katarzyny Szymielewicz – prawniczki specjalizującej się w problematyce praw człowieka i nowych technologii, o tym co jej zadaniem stanowi dziś największe zagrożenie dla młodych ludzi, i co dalej z polską edukacją. O tym również porozmawiają rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek oraz Maria Mach, współautorka poradnika dla rodziców oraz nauczycieli „Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc” i członkini Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik.

Europejskie Forum Młodych Liderów potrwa od 25 do 27 kwietnia. W programie zaplanowano trzydniowy cykl debat dla 300 osób (18-30 lat), spotkania młodych uczestników z przedstawicielami biznesu i liderami opinii obecnymi na Kongresie, wystąpienia ekspertów, gry, miniwykłady, prezentacje, sesje plenarne i tematyczne oraz warsztaty, koncert czy wieczór kulturowy.

Wydarzenie odbędzie się na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (25 kwietnia) oraz na terenie Uniwersytetu Śląskiego (26-27 kwietnia), który jest jednym z partnerów Forum. Udział jest bezpłatny – rejestracja trwa do piątku 22 kwietnia do godziny 12.00 i odbywa się na stronie wydarzenia: http://wydarzenia.frse.org.pl/ankieta/707811/rejestracja-na-europejskie-forum-mlodych-liderow-2022.html  

Organizatorami Europejskiego Forum Młodych Liderów są: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Poprzedni artykułNowa trasa kolejowa z Chin do Niemiec omija Rosję
Następny artykułCzas inaczej spojrzeć na złom?