fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseMłodzi, piękni i... zadłużeni

Młodzi, piękni i… zadłużeni

Mocno wzrosło zadłużenie Polaków w wieku od 18 do 24 lat, a także przybyła liczba młodych osób, które borykają się z problemami finansowymi.

Aż 1 mld zł wynosiła pod koniec lipca tego roku kwota zobowiązań nieopłaconych w terminie przez osoby w wieku od 18 do 24 lat – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. To o 18 proc. więcej niż jeszcze w lipcu 2022 r., kiedy zadłużenie wynosiło 853 mln zł.

Wraz ze wzrostem kwoty zadłużenia rośnie też liczba osób z zaległymi zobowiązaniami. W lipcu 2022 r. było ich 125 tys., podczas gdy teraz mamy w Polsce 132 tys. dłużników w wieku od 18 do 24 lat. Głównymi powodami są oczywiście kryzys gospodarczy oraz rosnące ceny wszystkiego.

Średnia zaległość polskiego 18-24 latka to 7 637 zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok temu. Łącznie najwyższe długi mają młodzi mieszkańcy województwa śląskiego, którzy zalegają na 137 mln zł. Stamtąd też pochodzi 20-latka, która ma rekordowe zadłużenie wynoszące przeszło 788 tys. zł.

Co niepokojące w przypadku młodych dłużników, więcej niż co czwarty z nich wpada od razu na głęboką wodę i ma zarówno problemy z obsługą kredytów jak i innych pozakredytowych zobowiązań. Dla porównania, wśród ogółu dorosłych Polaków w takiej sytuacji jest co piąty niesolidny dłużnik. Poza tym, biorąc pod uwagę, że gros 18-24 latków w ogóle jeszcze nie pracuje i tym samym ma ograniczone możliwości zaciągania zobowiązań, 5-proc. odsetek pokolenia z problemami finansowymi tylko pozornie wydaje się niewysoki na tle całego społeczeństwa, gdzie kłopoty ma blisko 9 proc.

– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

51 proc. zaległego zadłużenia osób między 18 a 24 rokiem życia stanowią zaległości pozakredytowe, czyli na przykład nieopłacane mandaty za brak biletu.

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA